fot. arch

Badania brytyjskich naukowców: Dowody na cierpienie dziecka poddanego tzw. aborcji

Grupa brytyjskich posłów pro-life opracowała wniosek parlamentarny przedstawiający najnowsze dowody na odczuwanie bólu przez dziecko w życiu płodowym. Odnotowując najnowsze ustalenia naukowców, wzywają rząd do pilnego przeglądu oficjalnych wytycznych w dziedzinie medycznych interwencji, w tym tzw. aborcji.

Budowanie poparcia dla tego typu inicjatyw, w przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie tzw. aborcja jest mocno zakorzeniona kulturowo, może zająć nawet wiele kolejnych lat. Dużo zależy od zaangażowania społeczeństwa. Przede wszystkim można wysłać email do posła ze swojego okręgu z prośbą o podpisanie wniosku Early Day Motion 1340 (EDM 1340). Gotowy list w tej sprawie proponuje m.in. portal Right to Life (righttolife.org.uk).

Międzypartyjna Parlamentarna Grupa Pro-Life opublikowała niedawno raport na temat wrażliwości i bólu płodu. Z badań naukowców wynika, że prawdopodobnie od 12. tygodnia ciąży niemowlęta w macicy mogą odczuwać ból, a istnieją dowody sugerujące, że dzieje się to nawet wcześniej.

W raporcie zwrócono uwagę na drastyczne niespójności brytyjskiego prawa. Obecnie zabijanie tzw. chronionych zwierząt w momencie „dwóch trzecich” ciąży podlega ściślejszym przepisom prawnym niż tzw. aborcja nienarodzonych ludzi na tym samym etapie rozwoju. Poszczególne zapisy ustawy z 1986 roku określają, w jaki sposób należy zabijać płody zwierząt w sposób „humanitarny”, podczas gdy nie istnieją równoległe przepisy prawne dotyczące poczętych dzieci.

Rząd Wielkiej Brytanii przyznał niedawno, że nienarodzone dzieci przechodzące operację rozszczepu kręgosłupa w ramach publicznej służby zdrowia (NHS), otrzymują znieczulenie od 20. tygodnia życia. Tymczasem, jak stwierdza poselski raport, nie mają na nie szans dzieci między 14. a 24. tygodniem życia, poddawane tzw. aborcji poprzez rozczłonkowanie ich ciała. Tak samo jest w przypadku tzw. aborcji dokonywanej chlorkiem potasu, wstrzykiwanym do serca dziecka w 22. tygodniu życia. Jak odnotowuje organizacja Human Rights Watch, chlorek potasu podawany jest w zastrzyku więźniom skazanym na karę śmierci. Podany bez znieczulenia przynosi „potworny ból”.

W 2019 roku w Anglii i Walii wykonano 3323 tzw. aborcje po 20. tygodniu życia dziecka. Ana Maria Tudor, cytowana w raporcie, dokonała tzw. aborcji w 23. tygodniu ciąży. Jak twierdzi, nigdy nie została poinformowana, że jej nienarodzone dziecko może cierpieć podczas przerwania ciąży. Kobieta uważa, że nie dysponując tą informacją, nie była w pełni świadoma przy podejmowaniu decyzji, dlatego wniosła sprawę do sądu.

We wniosku Early Day Motion 1340 posłowie wzywają rząd do zmiany przepisów prawa i objęcia prawem do znieczulenia dzieci w okresie prenatalnym po 12. tygodniu życia we wszystkich inwazyjnych procedurach medycznych, w tym tzw. aborcji.

Raport dołączony do wniosku przytacza badania naukowców: dr. Stuarta WG Derbyshire i Johna C Bockmanna PA opublikowane w Journal of Medical Ethics, które potwierdzają pogląd, że dzieci w łonie matki mogą odczuwać ból już od 12. tygodnia ciąży. Tymczasem jest to kwestia, której unika medyczny establishment, stojąc na stanowisku, że płód nie może odczuwać bólu przed upływem 24. tygodni. Taki jest limit czasowy większości tzw. aborcji dokonywanych w Wielkiej Brytanii.

„Kiedy pojawiają się dowody na to, że płód może odczuwać ból, a posłowie zwracają uwagę na ten fakt, miejmy nadzieję, że ten konsensus zacznie się rozpadać. Dowody na to, że poczęte dzieci mogą odczuwać ból w okresie prenatalnym, także podczas aborcji, podkreślają człowieczeństwo nienarodzonego dziecka i stanowią kolejny ważny powód do wprowadzenia przepisów je chroniących” – skomentowała organizacja Right to Life.

Pierwsze poważne opracowanie na temat bólu odczuwanego przez nienarodzone dziecko zostało opracowane i wydane na polecenie Specjalnej Komisji Parlamentu Brytyjskiego ponad dwadzieścia lat temu. Wypowiedzieli się w tej sprawie najbardziej znani wówczas naukowcy z całego świata. Już wtedy badania jednoznacznie wykazywały, że nienarodzone dziecko z pewnością odczuwa ból w 12. tygodniu ciąży. Jednak niektórzy naukowcy podkreślali, że dla ogólnego odczuwania bólu nie jest konieczne wytworzenie się pełnego pnia mózgu. Taki rodzaj bólu poczęte dziecko może już odczuwać od 6. tygodnia ciąży. Dokument Komisji Parlamentu Brytyjskiego w postaci broszury pt. „Zdolność odczuwania bólu przed urodzeniem” został przetłumaczony na język polski i wydany przez HLI Polska.

Przedstawianie rzetelnych badań naukowych na temat bólu, jaki odczuwa dziecko w łonie matki, w żaden sposób nie zostało uwzględnione przez zwolenników tzw. wolnego wyboru podczas procedur aborcyjnych. Dyskusja bywa przesuwana w kierunku ewentualnego wprowadzenia znieczulenia przy zabijaniu nienarodzonego dziecka, a nie w celu jego ochrony.

 

 

Right to Life GB/ Watykan News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl