Apel o dyskryminacji wyższych szkół niepublicznych

Wyższe szkoły niepubliczne są dyskryminowane alarmuje SP oraz Fundacja Kampus Akademicki. Dziś na temat dyskryminacji odbyło się seminarium w sali kolumnowej sejmu. Wcześniej problem został zasygnalizowany na konferencji prasowej.

W konferencji uczestniczą studenci z WSKSiM w Toruniu. Podczas seminarium poseł Ludwik Dorn zwrócił uwagę, że niepubliczne szkolnictwo wyższe nie otrzymuje wsparcia finansowego od rządu z powodów polityczno-budżetowych, choć takową pomoc gwarantuje tym placówkom oświatowym Konstytucja.

– Konstytucja przesądza o tym, że udział państwa w pomocy publicznej dla uczelni niepublicznej musi być i że szczegóły określi ustawa w jednym artykule. Stwierdza, że pomoc ta będzie odsyłając do drugiego artykułu, który stanowi delegacje do rozporządzenia, którego nie ma. Skoro nie ma rozporządzenia, nie ma pomocy publicznej bo nie ma jasno stwierdzonych zasad trybu kryteriów tej pomocy publicznej. Tutaj jest – moim zdaniem, i to jest stwierdzenie oczywiste – niekonstytucyjność tego rozporządzenia.  Nie ma i nie ma mocy publicznej, powodów politycznych, budżetowych bo jakby ono było to pomoc publiczna musiałaby być – akcentuje poseł Ludwik Dorn.

Głębszego zbadania wymaga także kwestia rozliczania pracy nauczyciela akademickiego – zwrócił uwagę dr hab. Marcin Geryk, założyciel i kanclerz dwóch uczelni niepublicznych w Polsce.

– Mamy uczelnie publiczne, które kształcą na studiach stacjonarnych i prowadzą badania. Mamy uczelnie niepubliczne i uczelnie publiczne, które organizują studia niestacjonarne. To funkcjonuje nieco odrębnie, bo wiemy o tym, że uczelnie pobierają wtedy opłaty i można takie badania robić. Natomiast warto się zastanowić nad jedną rzeczą: jak rozliczyć pracę nauczyciela akademickiego, który jest etatowym pracownikiem uczelni, otrzymuje wynagrodzenie z puli dotacji budżetowej, czyli powinien wykładać na studiach stacjonarnych a jednocześnie wykłada na studiach niestacjonarnych w ramach tego wynagrodzenia za które uczelnia tak jakby podwójnie otrzymuje wparcie. Bo student płaci i jednocześnie płaci budżet za prace tego nauczyciela akademickiego. Gdzieś w takich kuluarowych rozmowach dowiedziałem się, że tych problemów jest więcej i polecam zbadanie tej sprawy – mówił dr hab. Marcin Geryk.

Do tej pory nie wprowadzono w życie rozporządzenia, na podstawie którego niepubliczne uczelnie mogłyby skorzystać z dofinansowania. Według poseł Beaty Kempy niefinansowanie uczelni niepublicznych to jawna niesprawiedliwość.

– Rozmawiamy o wniosku rzecznika praw obywatelskich. Bo to do niego zwracali się władze licznych uczelni niepublicznych, aby ten zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego ws. dyskryminacji w zakresie finansowania niepublicznych szkół wyższych. Niesamowita kwestia. Oczywiście jest tu jawna niezgodność art. 94 ust. 5 z Konstytucją, pomijam fakt bardzo ważny, że do tej pory a powinno być to wprowadzone 5 września 2005 roku, nie zostało wprowadzone rozporządzenie na podstawie którego niepubliczne szkoły wyższe mogłyby skorzystać z dofinansowania. Jest to bardzo duży problem oczywiście organizacyjny – mówi poseł Beata Kempa.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl