PAP/Wojciech Olkuśnik

275. rocznica powstania Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa świętuje 275. rocznicę powstania. Uroczystość miała podwójny charakter.

275-leciu Biblioteki Narodowej towarzyszyło oddanie do użytku nowych wnętrz. Końca dobiegła przebudowa i modernizacja czytelń oraz przestrzeni publicznych. [czytaj więcej] 

– To wydatek ok. 22 mln zł, jeżeli chodzi o same środki europejskie, ponad 40 mln, to całość inwestycji – wskazał Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

W liście przesłanym na 275-lecie Biblioteki Narodowej prezydent RP Andrzej Duda przypomniał, że jest to historyczne miejsce, w którym przechowywane są najcenniejsze zbiory narodowej książnicy. List prezydenta odczytał szef jego gabinetu, Paweł Szrot.

– Biblioteka Narodowa odgrywa doniosłą rolę w pielęgnowaniu dziedzictwa i tożsamości naszej wspólnoty oraz popularyzacji wiedzy – podkreślił Paweł Szrot.

Jest symbolem trwałości polskiej kultury, na co zwrócił uwagę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

– To jest instytucja, która symbolizuje polskie losy, symbolizuje polskie losy także poprzez momenty dramatyczne, ale także poprzez utrzymanie polskiej kultury, tożsamości i tego, co dla nas jako wspólnoty najważniejsze – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Po modernizacji czytelnie Biblioteki Narodowej są trzykrotnie większe. Może z nich korzystać jednocześnie blisko 400 czytelników. Znajdzie się w nich czterokrotnie więcej książek. Rozpoczął się proces przenoszenia wielu tysięcy egzemplarzy na półki regałów w czytelniach. Otwarcie Biblioteki Narodowej dla czytelników jest planowane na 24 lutego 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl