fot. wikipedia.org

100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego

Jutro mija 100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego. Było to formalne porozumienie, które zakończyło I wojnę światową. W Brytyjskim Archiwum Narodowym zostanie dziś wystawiona uwierzytelniona kopia Traktatu Wersalskiego.

28 czerwca 1919 r. siły alianckie i Niemcy zgromadziły się w Sali Lustrzanej we francuskim Pałacu Wersalskim. To właśnie wtedy podpisali formalne porozumienie, które formalnie zakończyło I wojnę światową. Stało się to dokładnie 5 lat po zabójstwie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.

– Traktaty były bardzo ważne, ponieważ oznaczały koniec wojny. A I wojna światowa była druzgocąca dla całego świata. Traktaty narysowały nowe granice w całej Europie, ale również na Bliskim Wschodzie. Niemcy straciły swoje kolonie w Afryce i Azji, więc też miały olbrzymie straty – powiedział Juliette Desplat, szef bezpieczeństwa w Brytyjskim Archiwum Narodowym.

Wielka Brytania jest jedynym krajem, który posiada kompletny zestaw wszystkich oryginalnych traktatów. Po Traktacie Wersalskim Niemcy pozostały suwerennym narodem. Umowa uczyniła je wyłącznie odpowiedzialnymi za I wojnę światową. Przez to byli zmuszeni do wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone innym krajom.

Dzisiaj, 100 lat później, w Brytyjskim Archiwum Narodowym zostanie wystawiona uwierzytelniona kopia Traktatu Wersalskiego wraz z kolejnymi traktatami, które zakończyły krwawą wojnę. Została również przygotowana prywatna wystawa dla historyków uczestniczących w dzisiejszej konferencji.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj