Warsztaty „Nowe widnokręgi – zrozumieć media” w Makowie Podhalańskim
9 października w Makowskim Centrum Kultury odbyły się warsztaty „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”, które otworzyła dyrektor Makowskiego Centrum. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, Liceum Ogólnokształcącego w Jordanowie, Zespołu Szkół Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. bł. ks. Piotra Dankowskiego z Jordanowa.
Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Michał Surmiak, a Jan Zadora przedstawił zespół prowadzących – o. Benedykta Cisonia CSsR oraz redaktorów: Piotra Grabowskiego, Pawła Bielickiego i Martynę Olejnik.
Potęga mediów i zagrożenia manipulacji w dobie technologii
Podczas warsztatów omówiono wpływ mediów na życie i umysł, a także zagrożenia związane z manipulacją informacjami w internecie. Red. Piotr Grabowski mówił o potędze obrazu i technologii, takich jak green screen oraz przedstawił statystyki dotyczące wpływu mediów na percepcję.
Rola dźwięku w mediach
Poruszono także temat dźwięku – od historii rejestracji po współczesne technologie. Redaktor Paweł Bielicki omówił częstotliwości dźwięku, metody rejestracji oraz manipulacje, takie jak edycja dźwięku i auto-tune, podkreślając wpływ technologii na odbiór dźwięków.
Jak oddzielić fakty od opinii w dzisiejszym świecie mediów?
Ostatnią część poprowadziła red. Martyna Olejnik, która skupiła się na rozróżnieniu między opinią a informacją w mediach, podkreślając znaczenie oddzielania faktów od subiektywnych opinii oraz czujności wobec manipulacji w przekazach medialnych.
Faustyna Cieślak/Kamil Olszówka



