fot. sxc.hu

„Der Spiegel”: Szpica NATO nie zdąży z pomocą

NATO nie będzie prawdopodobnie w stanie wywiązać się z gwarancji bezpieczeństwa udzielonych Polsce i państwom bałtyckim na niedawnym szczycie Sojuszu w Walii – informuje niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

Szefowie państw i rządów krajów NATO uzgodnili stworzenie sił szybkiego reagowania tzw. szpicy, która ma być gotowa do akcji w ciągu 48h. Jak twierdzi niemieckie pismo, podczas spotkania szefów sztabów krajów NATO w Wilnie najwyższy rangą wojskowy USA ocenił, że uzyskanie gotowości do akcji w ciągu 48 h jest nierealistyczne. Jak wyjaśnił, realizacja tego punktu musiałaby oznaczać, że żołnierze spaliby w mundurach. Inni przedstawiciele sztabów generalnych wyrazili opinię, że natowska szpica powinna liczyć najwyżej kilkuset żołnierzy.

Dr Łukasz Kister analityk ds. bezpieczeństwa uważa, że te negatywne opinie są jak najbardziej zasadne. NATO w takiej formule jakiej obecnie funkcjonuje, nie jest zdolne do odpowiedzi na współczesne konflikty.

– Są one dynamiczne, szybkie o trudnym do przewidzenia rozwoju a tym samym konwencjonalne siły, czy strategie, które do tej pory się sprawdzały dzisiaj są zupełnie bezużyteczne. NATO powinno zmierzać ku redefinicji swojej strategii i bezpieczeństwa, swoich zdolności do odpowiedzi na potencjalne kryzysy – mówił dr Łukasz Kister.

Na szczycie NATO w walijskim Newport przyjęto Plan Działań na rzecz Gotowości jako odpowiedź sojuszu na agresję Rosji na Ukrainę. Jednym z punktów planu jest utworzenie sił „szpicy”, które będą natychmiast reagować na zagrożenie.

 

RIRM

 

drukuj