PAP/EPA

Walka o prawdę historyczną

Nie milkną echa po skandalicznych wypowiedziach przedstawicieli izraelskiego rządu, z których wynika, że Polacy w czasie II wojny światowej mieli kolaborować z nazistowskimi Niemcami. Wypowiedzi te potępiły także organizacje żydowskie w Polsce oraz amerykański, jak i Światowy Kongres Żydów.

Relacje Polsko-Izraelskie ochłodziły się po ostatnich wypowiedziach premiera Izraela Benjamina Netanjahu, a przede wszystkim po słowach izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, który Polsce zarzucił antysemityzm.

– Nie zapomnimy i nie przebaczymy. Byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami. Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych –  stwierdził Israel Katz.

Słowa te spowodowały duży konflikt w relacjach polsko-izraelskich – podkreśla szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

– Rzeczywiście, po ostatnich wypowiedziach, w tym haniebnej, rasistowskiej wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Izraela, powstało napięcie pomiędzy Polską a Izraelem – mówi Michał Dworczyk.

Wypowiedzi te należy interpretować jako pewien gest w ramach obecnie trwającej kampanii wyborczej w Izraelu – wskazuje politolog dr Marcin Kędzierski.

– Sprawy polskie stały się elementem gry politycznej w kampanii wyborczej w Izraelu. I stąd też rozwiązanie tego problemu, czy też tych napiętych relacji na linii Warszawa – Jerozolima będą bardzo trudne – zaznacza dr Marcin Kędzierski.

Polska oczekuje teraz na przeprosiny ze strony izraelskiej – mówi wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

– Ta haniebna, skandaliczna, szkalująca Polskę wypowiedź pana ministra Katza jest wypowiedzią, która musi doczekać się reakcji ze strony władz Izraela. Pozostawiamy władzom Izraela wybór co do form tej reakcji i tego, kto podejmie się tej reakcji, ale powinna to być reakcja jednoznaczna i zdecydowana – akcentuje Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wypowiedź Israela Katza potępiły także organizacje żydowskie w Polsce oraz amerykański i Światowy Kongres Żydów. „Polska jest kluczem dla zrozumienia żydowskiej historii” – głosi oświadczenie American Jewish Comittee, nowojorskiej organizacji broniącej praw Żydów.

– Polska była pierwszym celem niemieckiej armii podczas II wojny światowej (…) Polska jest kluczowa dla zrozumienia żydowskiej historii. Przez wieki była centrum żydowskiego życia. 1000 lat żydowskiej obecności na ziemiach polskich nie może ograniczyć się do jednego nagłówka – czytamy w oświadczeniu.

Z kolei Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce w oświadczeniu napisał, że stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom, również tym wpisanych na listę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, znieważa wszystkich.

– Pamiętamy, że Polacy stanowią najliczniejszą grupę wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, co jest historycznym faktem. Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom, również tych Sprawiedliwych znieważa; znieważa też tych wszystkich, którzy chcą dziś w Sprawiedliwych widzieć prawdziwą reprezentację polskiego społeczeństwa. I znieważa też nas, polskich Żydów – napisał Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Do sprawy odniosła się również ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

– Między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze, jak wczorajsza wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza – napisała ambasador USA na Twitterze.

Tymczasem szczyt V4 w Jerozolimie się nie odbył. W zamian w Izraelu miały miejsce rozmowy dwustronne pomiędzy premierem Izraela, a premierami Czech, Słowacji i Węgier. W dyplomatycznych słowach o napiętej sytuacji pomiędzy Polską a Izraelem wypowiedział się premier Węgier Viktor Orban.

– Byłoby lepiej, gdyby do Izraela przyjechali przedstawiciele wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska. Mamy dobrą przyjaźń z Polską, jak wiecie. Jesteśmy z nimi w bliskiej współpracy na poziomie europejskim. I mamy dobrą przyjaźń z Izraelem. I kiedy mamy dwóch przyjaciół, którzy prowadzą ze sobą dyskusję, jedyną nadzieją, jaką można mieć, jest to, że będą rozmawiać bezpośrednio ze sobą i poprawią sytuację, to jest także moja nadzieja – mówił Viktor Orban, premier Węgier.

– To poważna sytuacja. Jestem pewien, że Polska i Izrael będą kontynuować współpracę i wkrótce rozwiążą ten problem – powiedział z kolei czeski premier Andrej Babisz podczas spotkania dwustronnego w Jerozolimie.

Sytuacja, z którą obecnie się mierzymy, to efekt wieloletnich zaniedbań w walce o prawdę historyczną – podkreśla minister Michał Dworczyk.

– Przez 30 lat Polska polityka historyczna praktycznie nie była prowadzona. Od 3 lat to się zmieniło, ale musimy to sobie uczciwie powiedzieć: ta sytuacja i te problemy, które narosły przez te kilkadziesiąt lat, z dnia na dzień nie zmienią się – akcentuje Michał Dworczyk.

Dlatego też – jak podkreśla poseł Kukiz’15 Stanisław Tyszka – strona polska powinna w sposób radykalny ucinać antypolonistyczne wypowiedzi.

– Uważam, że pan Israel Katz powinien zostać natychmiast uznany przez polski rząd za osobę niepożądaną – persona non grata – dlatego że jeżeli nie zaczniemy ostro i wyraźnie bronić naszej godności, to nie będziemy na świecie szanowani – zaznacza Stanisław Tyszka.

Polacy podczas II wojny światowej zachowali się jak trzeba wobec Żydów. Dziś tego samego żądamy od narodu Izraelskiego – podkreśla minister Jan Józef Kasprzyk.

– Polska była jedynym krajem okupowanym przez Niemców w Europie, gdzie za pomoc Żydom, jakąkolwiek pomoc, groziła kara śmierci. My zachowaliśmy się w stosunku do naszych starszych braci w wierze wspaniale. Wymagamy i prosimy o to, apelujemy, aby nigdy imię Polski i Polaków nie było szargane w kontekście historycznym – akcentuje Jan Józef Kasprzyk.

Antysemityzm w Polsce, o który nasz kraj wciąż jest oskarżany, jest jednym z najmniejszych w Europie. Tu – jak podkreślają sami Żydzi – czują się najbezpieczniej. Tymczasem antysemityzm coraz bardziej rozwija się m.in. we Francji. Tylko wczoraj sprofanowanych zostało ok. 80 grobów na cmentarzu żydowskim na północnym wschodzie Francji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl