Kolejne ministerstwa w rządzie PiS podsumowały swoją dotychczasową działalność

Kolejne ministerstwa w rządzie Prawa i Sprawiedliwości podsumowały swoją działalność. Likwidacja ubóstwa wśród rodzin wielodzietnych, kilometry oddanych do użytku dróg oraz dobry klimat dla rozwoju przedsiębiorczości – takimi argumentami szefowie resortów przygotowują grunt przed przyszłorocznymi wyborami.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska cieszy się z tego, że udało się zmniejszyć ubóstwo wśród rodzin wielodzietnych.

– Wydatki na program Rodzina 500 plus to dzisiaj ponad 58 mld złotych. Ponad 3 mln 770 tys. dzieci korzystało z tego programu – mówiła Elżbieta Rafalska.

To pomoc przekazywana 54 proc. polskich dzieci. Dodatkowo minister wymieniła utrzymywanie się niskiej stopy bezrobocia przez ostatnie lata. W listopadzie było to 5,8 proc.

Przybywa miejsc pracy i rośnie liczba osób zatrudnionych, jednak ministerstwo rodziny nie wywiązuje się z obietnicy wyższych emerytur – powiedziała emerytka pani Halina.

– Emerytury jak były niskie, tak i są niskie. Proszę mi powiedzieć – jak ja mogę przeżyć za 1150 złotych? – pytała emerytka.

Z kolei szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę na szybki wzrost gospodarczy i rozwój firm. W 2017 r. wzrost PKB wyniósł 4,8 proc., a w tym 5,2 proc.

– Staramy się stwarzać warunki do tego, aby ta przedsiębiorczość, której eksplozję w 1989 roku wspominamy pewnie jeszcze do dziś, aby ta historia powtórzyła się raz jeszcze. (…) Wskaźniki pokazują jednoznacznie, że ona rzeczywiście dziś ma miejsce – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo stawia na wzrost eksportu oraz wzrost inwestycji tworzących nowe miejsca pracy. Przyczyniają się do tego wprowadzane ułatwienia dla firm zawarte w Konstytucji Biznesu.

Codziennie rejestruje się ponad 900 nowych przedsiębiorców, jednak ekonomista Artur Beń podkreślił, że wciąż nie ułatwiono działalności polskim handlowcom.

– Sklepy wielkopowierzchniowe – nie tylko na obrzeżach miasta, ale w samych centrach – popowstawały i właśnie m.in. dzięki olbrzymim ulgom podatkowym są w stanie w sposób bezproblemowy konkurować z drobnym polskim handlowcem – wskazał Artur Beń.

Polski parlament w ciągu trzech lat przyjął 43 ustawy przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego szef Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że ważna jest poprawa działalności rolniczej w Polsce.

Przyjęliśmy rozwiązania dotyczące rolniczego handlu detalicznego. Wydaje się, że są to najbardziej liberalne rozwiązania w Europie, ułatwiające rolnikom sprzedaż swoich produktów – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Ustawa poszerza możliwości sprzedaży żywności do takich podmiotów jak sklepy, restauracje czy stołówki.

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich wspiera przedsiębiorczość kobiet wiejskich oraz rozwija kulturę regionalną. Ministerstwo stawia także na pomoc rolnikom w sytuacjach klęsk żywiołowych takich jak susze.

Wciąż jednak są problemy do rozwiązania – mówił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Dotyczących ASF, dotyczących sprawy z podniesieniem dopłat bezpośrednich, dotyczących stadniny koni w Janowie – wymienił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazywał, że w ciągu trzech lat resort oddał do użytku 785 kilometrów dróg krajowych. Zmodernizowano prawie 2,5 tysiąca kilometrów torów kolejowych. W przyszłym roku z Funduszu Dróg Samorządowych na drogi lokalne przeznaczone będzie 6,5 miliarda złotych.

Również prokurator generalny Zbigniew Ziobro przedstawił pracę Prokuratury Krajowej. Jak zaznaczył, prokuratura działa w sposób zdecydowany i bezkompromisowy wobec przestępstw, które uderzają w interesy polskiego państwa.

– Znacząco wzrosła liczba osób, które usłyszały zarzuty choćby w sprawach tzw. wielkich wyłudzeń związanych z karuzelami VAT-owskimi. Zwiększyła się liczba osób oskarżonych, zwiększyła się liczba osób tymczasowo aresztowanych, blisko trzykrotnie zwiększyła się suma zabezpieczonego majątku odebranego przestępcom – wskazał Zbigniew Ziobro.

Poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi podkreślił jednak, że w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości doszło do dużego podziału w społeczeństwie.

– Opozycja totalna ma tu bardzo wiele na sumieniu, bo jej celem było również wykopanie tych rowów, a rząd dał się wpuścić w tę pułapkę. Mamy podzielone społeczeństwo. Podział jest nawet w rodzinach – stwierdził Grzegorz Długi.

Jutro swoje działania przedstawi min. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl