Pięć resortów podsumowało trzy lata swojej działalności

„Praca dla Polski” – pod takim hasłem poszczególne ministerstwa rozpoczęły podsumowywanie trzech lat działalności. W środę o swoich sukcesach i dalszych planach informowali szefowie pięciu resortów.

16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda zaprzysiężył rząd Beaty Szydło. Od tego czasu minęły 3 lata. Niezmarnowane 3 lata – mówią szefowie resortów i wyliczają swoje sukcesy. Pierwszy wypowiedział się resort broniący bezpieczeństwa państwa. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił o wyciągnięciu wojska z zastoju po rządach PO-PSL.

– Udowodniliśmy, że wojsko traktujemy w sposób priorytetowy – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Rosną nakłady na wojsko, które docelowo w 2030 r. mają osiągnąć 2,5 procent PKB. To przekłada się na podwyżki i inwestycje w sprzęt wojskowy. 

– W marcu tego roku podpisałem przełomowy i największy w historii kontrakt z USA na zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów średniego zasięgu Patriot – podsumował minister.

Do wojska trafia także sprzęt polskiej produkcji, m.in. moździerze „Rak” i samobieżne haubice „Krab”. Wciąż trwają rozmowy nad wzmocnieniem obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Szereg ważnych reform wymieniał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Tych zmian, tych projektów ustaw, tych działań w obszarach sfery wymiaru sprawiedliwości było tak wiele. (…) Reforma prokuratury, surowe kary dla gwałcicieli – projekt w Sejmie, większe prawo do obrony koniecznej – wskazał Zbigniew Ziobro.

To także powołanie komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji, zahamowanie wyłudzeń podatku VAT czy uruchomienie rejestru pedofilów. Reforma sądów przyspieszyła tempo przebiegu postępowań sądowych.

Ministerstwo musiało jednak ustąpić w sporze z KE o status sędziów Sądu Najwyższego – zaznaczył politolog dr Jacek Sokołowski.

– Walka zakończyła się tym, że rząd ostatecznie ustąpił pod naciskiem struktur unijnych i zdecydował się zrezygnować z pomysłu skrócenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego – powiedział dr Jacek Sokołowski.

Sukcesem polskiego rządu niewątpliwie jest odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego – podkreślił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Powrócenie do budowy statków, do znaczenia międzynarodowego, do funkcjonowania w otoczeniu największych państw morskich – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Swoje plany inwestycyjne realizują: Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni i terminal kontenerowy w Świnoujściu. W tym roku polskie porty mogą przekroczyć historyczny rekord przeładunków – 100 milionów ton. Wciąż trwają jednak prace nad poprawą żeglugi morskiej i śródlądowej. To miedzy innymi budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną i pogłębienie toru żeglugowego ze Świnoujścia do Szczecina. W sprawie rozwoju Stoczni Gdańskiej trzeba przyspieszyć konkretne decyzje – zauważył dr inż. Bogdan Sedler.

– W tej chwili tylko stocznie, które propagują wysokie technologie i je rozwijają mogą konkurować z Dalekim Wschodem – wskazał dr inż. Bogdan Sedler.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wskazał na zwiększanie środków na służbę zdrowia.

– Przyspieszenie dojścia do zwiększenia nakładów w ochronie zdrowia do 6 procent PKB do 2024 roku. To jest ogromna wartość. Wiemy, że system potrzebuje tych pieniędzy – powiedział Łukasz Szumowski.

Jak dodał, ważne jest między innymi udostępnienie darmowych leków dla seniorów, z których dotychczas skorzystało prawie 2,5 miliona osób. Jednak sam zauważył, że dalej występują braki kadrowe w szpitalach, co przekłada się na kolejki do lekarzy specjalistów. Nie sprawdził się pakiet onkologiczny – podkreślił lekarz dr Paweł Wróblewski.

– Mało jest radioterapeutów, mało jest techników, którzy obsługują tę aparaturę, mało jest, niestety, dalej miejsc na oddziałach onkologicznych – powiedział dr Paweł Wróblewski.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński wskazał na poprawę bezpieczeństwa Polaków i zmiany w służbach mundurowych.

– Polskie służby zmieniają swoje oblicze. W ramach programu modernizacji budowane są m.in. nowe siedziby komendy miejskiej policji, np. w Sosnowcu, komendy powiatowej w Białogardzie, komendy powiatowej PSP w Węgrowie – powiedział Joachim Brudziński.

Do służb trafiają nowe pojazdy, m.in. dwa śmigłowce Black Hawk. W 2018 roku flota policyjnych aut powiększy się w sumie o 1100 nowych radiowozów. Formacje mundurowe do 2020 roku otrzymają z programu modernizacji łącznie ponad 9 mld zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl