fot. flickr.com

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił bilans gospodarczy mijającego roku

Bilans gospodarczy Polski za mijający rok przedstawiony dzisiaj przez Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje na wyższy od prognoz wzrost gospodarczy, dobrą koniunkturę na rynku pracy i wysoką konsumpcję.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy, który administracyjnie podlega pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Podsumowując mijający rok, Instytut zwraca uwagę na nadspodziewanie dobre wskaźniki. Według danych jednostki, polska gospodarka zanotowała wzrost na poziomie 5 proc. – co było wynikiem znacznie wyższym niż wszelkie prognozy z początku roku – zaś tempo wzrostu PKB zostało niedoszacowane m. in. przez Narodowy Bank Polski oraz Komisję Europejską. Wyraźna jest także poprawa widoczna na rynku pracy, gdzie od początku roku powstało prawie 540 tys. nowych miejsc pracy, co jest wynikiem o ponad 7,5 proc. lepszym niż w roku poprzednim.

Jak zaznaczył Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wzrósł także popyt na produkty i usługi.

Napisaliśmy, że poprzedni rok był na 5+ dlatego, że wzrost gospodarczy pomimo wstępnych prognoz na 2018 rok najprawdopodobniej przebije poziom 5-procentowy. Doszliśmy tak naprawdę do szczytu wzrostu tej koniunktury gospodarczej w Polsce, której jeszcze w takim stopniu nie widzieliśmy prawie dekadę. Wzrost gospodarczy, to co się wydarzyło w naszych portfelach – przyrosty wynagrodzeń – są zjawiskiem bardzo pozytywnym i wydaje mi się, że ten rok był lepszy pod względem koniunktury gospodarczej, niż oczekiwało wiele osób – akcentował dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Instytut przedstawił też wstępne prognozy na przyszły rok. Spodziewane jest wyhamowanie konsumpcji, a także eksportu. Rosnąć będzie inflacja. Polska gospodarka wpisze się w globalne trendy spadkowe.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj