fot. flickr.com

Wielkopolskie: Dziewięciu zatrzymanych ws. prania pieniędzy i oszustw podatkowych

Funkcjonariusze ABW zatrzymali na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu dziewięć osób. Prokuratura podała w czwartek, że są to członkowie grupy przestępczej, która dopuszczała się prania pieniędzy i oszustw podatkowych.

W wyniku działalności grupy doszło, zdaniem śledczych, do uszczuplenia w podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 30 mln zł. Zatrzymania mieszkańców województwa wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego miały miejsce w ubiegłym i w tym tygodniu. Były kolejnymi w tej sprawie.

„Mężczyźni wchodzili w latach 2014-2017 w skład zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy oraz oszustw podatkowych polegających na pozorowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw alkoholu i faktycznym jego przemycie do Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzany był on nielegalnie do obrotu” – podała Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie ogłoszono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy. Za przestępstwa te podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Na poczet grożących sprawcom kar i środków o charakterze majątkowym zajęto pieniądze w gotówce i pojazdy mechaniczne. Po przesłuchaniach prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu przez funkcjonariuszy Wydziału Zamiejscowego w Zielonej Górze Delegatury w Poznaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim.

W listopadzie ub. roku ABW informowała o zatrzymaniu w tej samej sprawie 11 osób. Na wniosek prokuratury sąd zezwolił wówczas na aresztowanie sześciu osób, wobec pozostałych zaś – na zastosowanie wolnościowych środków: poręczenia majątkowe i dozór policji. Jedna osoba otrzymała zakaz opuszczania kraju.

Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

PAP/RIRM

drukuj