fot. flickr.com

Rząd zajmie się propozycją zwiększenia minimalnego wynagrodzenia

Rząd zajmie się dziś propozycją zwiększenia minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2019 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby minimalne uposażenie wzrosło do 2250 zł brutto. Stawka godzinowa wyniosłaby 14,70 zł brutto.

Komitet stały nie przyjął jednak tej propozycji. Resort finansów wnioskuje o utrzymanie stawki wynikającej z ustawy. Wiceminister pracy Stanisław Szwed uważa jednak, że wzrost pensji minimalnej powinien być wyższy.

– Resort finansów chce utrzymać propozycję, która wynika bezpośrednio z ustawy, czyli kwotę 2217 zł, z tego stawka godzinowa 14 zł. Myśmy zaproponowali wyższą stawkę – 2250 zł po to, żeby utrzymać tegoroczny poziom średniej płacy krajowej, czyli 47 proc. w stosunku do płacy krajowej – mówi Stanisław Szwed.

A jeszcze większych podwyżek domagają się związki zawodowe. „Solidarność” od lata postuluje o dojście do połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Rząd ma czas do piątku, by oficjalnie przedstawić swoją propozycję. Następnie rozpoczną się negocjacje ze związkami i pracodawcami. W przypadku braku kompromisu rząd ustali wzrost płacy w rozporządzeniu. Ma na to czas do 15 września.

RIRM

drukuj