fot. facebook.com/polacyrodakom/

19. edycja akcji „Polacy rodakom”

W ramach akcji „Polacy rodakom” już po raz 19-sty przygotowano paczki świąteczno-noworoczne dla Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą. Inicjatorem i organizatorem akcji od początku jej istnienia jest senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Gogacz.

Kartony z biało-czerwoną flagą. W nich artykuły spożywcze o długim okresie ważności, ale także książki z polską literaturą i pluszowe zabawki. Obowiązkowo również opłatek i świąteczne kartki przygotowane przez uczniów lubelskich szkół. To zawartość paczek, które przygotowano w ramach akcji „Polacy rodakom”.

– Blisko 20 lat temu, gdy ta akcja rozpoczynała się wówczas razem z panem senatorem, zorganizowaliśmy pierwszą zbiórkę dla naszych rodaków koło Wilna, a konkretnie do takiej miejscowości Ławaryszki – wskazał wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.

Obecnie pomoc trafi nie do jednej, a setek miejscowości, m.in. na Ukrainie i Białorusi. Wszystko to dzięki ofiarności ludzi i osób oraz instytucji zaangażowanych w dzieło. Dzieło, które wlewa nadzieję i wywołuje uśmiech na niejednej twarzy.

– Te miejscowości, do których te paczki wywozimy, to są konkretni ludzie, którzy na te paczki czekają. Przeważanie są to Polacy, którzy już wcześniej te paczki otrzymali i teraz, kiedy się zbliżają święta, oni czekają, szczególnie młodzież, dzieci. Jak już raz paczkę otrzymali, to dla nich jest taka koniunkcja – święta i paczka, paczka i święta – mówił Stanisław Gogacz, inicjator i organizator zbiórki „Polacy rodakom”.

Podczas niedzielnej finałowej gali obecny był Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej Damian Cierciński, który po raz kolejny włączył się do akcji. Akcji, która jest również krokiem do poprawy relacji między Polską a Ukrainą.

– To jest też moment do nawiązania rozmowy, do wymiany refleksji. To wsparcie jakoś sprzyja takiemu budowaniu zaufania wzajemnego między Ukraińcami i Polakami, żeby to się odbywało w takiej atmosferze przyjaźni i właśnie tego zaufania, które jest tak bardzo potrzebne – zaznaczył Damian Cierciński.

Potrzebne, jak pamięć o tych Polakach, których los rzucił poza granice kraju. Tegoroczna dziewiętnasta akcja „Polacy rodakom” trwała od połowy października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj