fot. pixabay.com

Uważajmy na zakupy w sieci

Uważajmy na zakupy w sieci. To obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów kupna, ale obarczony ryzykiem. Jeśli kupujemy za pomocą internetu – róbmy to z głową.

Przełom listopada i grudnia to idealny czas na świąteczne zakupy. Promocje sięgają nawet siedemdziesięciu procent. Podejmując zakupowe decyzje, warto zachować spokój.

– Musimy być przytomni i patrzeć przede wszystkim na to, ile płacimy za dany produkt. Promocje przede wszystkim oddziałują na nas psychologicznie i czasami wydaje się, że promocja jest bardzo duża, natomiast kwota, którą płacimy, jest również całkiem duża – wskazał ekonomista prof. Henryk Wnorowski.

Zamknięcie sklepów stacjonarnych z powodu epidemii sprawiło, że wielu z nas robi zakupy w sieci. Kupując przez internet, musimy zachować czujność. Oszuści nie próżnują. Jeżeli zostaniemy oszukani, to jak najszybciej zgłośmy się na policję. Najbezpieczniej kupować w sprawdzonych miejscach i oficjalnych sklepach. Jeżeli robimy zakupy w niszowych sklepach, należy dokonać ich weryfikacji.

– Sprawdzić sklep, zobaczyć czy ma dane kontaktowe – numer telefonu, adres – sprawdzić nawet opinie w internecie, przejrzeć media społecznościowe. Nie ma problemu z tym, żeby zapytać znajomych – mówił Dawid Kaczmarczyk z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.

Warto także zwrócić uwagę na formę płatności i na to, czy jest bezpieczna.

– Z dużą uwagą śledzić elementy, które decydują o kontakcie w przypadku, gdyby coś się nie udało, gdyby coś było niezgodne z oczekiwaniami, czyli kontakt do serwisu, sposób realizacji serwisu, sposób realizacji reklamacji. Te elementy powinny znaleźć się na stronie internetowej i one świadczą o wiarygodności – podkreślił dr Bartłomiej Gabryś.

Na reklamację mamy 14 dni od daty doręczenia przesyłki. Towar możemy zwrócić bez podania przyczyny.

– Wystarczy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy i wysłać w tym terminie do sprzedawcy. Oczywiście w dalszej kolejności należy zwrócić zakupiony towar  – wyjaśniła adwokat Iwona Tworzydło-Woźniak.

Należy jednak pamiętać, że niektóre zakupione przedmioty nie podlegają zwrotowi. To m.in. leki. Inne wyjątki to np. czasopisma czy płyty muzyczne, filmy i programy, których opakowania zostanie naruszone. Dlatego robiąc zakupy, róbmy to świadomie.

TV Trwam News

drukuj