twitter.com/sdmgrzegorz

Ks. Grzegorz Suchodolski nowym biskupem diecezji siedleckiej

Diecezja siedlecka ma nowego biskupa pomocniczego. Został nim ks. Grzegorz Suchodolski. Uroczystości święceń biskupich odbyły się w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach.

Ksiądz Grzegorz Suchodolski dotychczas był proboszczem parafii katedralnej w Siedlcach. Przez wiele lat był także Dyrektorem Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży. Zajmował się przygotowaniem Dni Młodych, które w 2016 roku odbyły się w Krakowie.

– Dzisiaj w roku jubileuszu 100 urodzin św. Jana Pawła II, ten który gromadził wokół Papieża biskupów, księży, osoby życia konsekrowanego i młodzież z Polski sam przyjmuje sakrę biskupią. Św. Jan Paweł II zapewne dzisiejszym w wydarzeniem się raduje i Mu błogosławi – mówił w homilii ks. bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej.

To ordynariusz diecezji siedleckiej był głównym konsekratorem. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio i biskup radomski ks. bp Henryk Tomasik.

Hasłem posługi ks. bp. Grzegorza Suchodolskiego są słowa „Głosić Jezusa Chrystusa”. To nawiązanie do napisu widniejącego na krzyżu Światowych Dni Młodych.

– Dziękuję za łaskę powołania, za wybranie, które trwa, które nie wyczerpuje się w tym, co wczoraj, ale jak prawdziwa miłość otwarte jest i na dziś i na jutro – akcentował ks. bp Grzegorz Suchodolski.

Słowa pozdrowień dla księdza biskupa Grzegorza Suchodolskiego przesłał przewodniczący Episkopatu ks. abp Stanisław Gądecki, odczytał je ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

– Ogarniam Cię biskupie Grzegorzu swoją modlitwą, zapewniam o modlitwie Kościoła w Polsce, prosząc Ducha Świętego dla Ciebie o zdolność miłowania jakiej nie ma nikt inny – wskazywał w liście ks. abp Stanisław Gądecki.

List na uroczystości przesłał prezydent. Andrzej Duda wskazał na wielki wkład księdza biskupa w przygotowanie do ŚDM, szczególnie tych w Krakowie w 2016 roku.

https://twitter.com/sdmgrzegorz/status/1267419511134789634

– Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w  życiu duchowych Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego

– odczytał słowa prezydenta RP Adam Kwiatkowski, minister w Kancelarii Prezydenta.

https://twitter.com/sdmgrzegorz/status/1267446692753870849

Transmisję ze święceń przeprowadziła TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj