fot. episkopat.pl

Warszawa: 780-lecie istnienia parafii św. Katarzyny na Służewie

W niedzielę 25 listopada parafia św. Katarzyny na Służewie będzie obchodzić 780-lecie istnienia. Z tej okazji uroczystej Mszy św. o godz. 9.30 w najstarszej stołecznej parafii będzie przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

W komunikacie przekazanym w środę PAP przez biuro prasowe archidiecezji jego autorzy informują, że w ramach duchowego przygotowania do tej uroczystości od piątku w parafii odbędą się dni skupienia. Podczas Mszy św. głoszone będą okolicznościowe homilie o tej najstarszej stołecznej parafii. Będzie też możliwość spowiedzi. W sobotę wieczorem po Mszy świętej i przez całą niedzielę będzie można adorować relikwie patronki parafii św. Katarzyny.

„Przygotowując tę uroczystość, uświadomiłem sobie, jak wielkie dziedzictwo nas poprzedza i jak bardzo ono zobowiązuje” – podkreśla cytowany w komunikacie ks. proboszcz Wojciech Gnidziński.

Przypomina też, że już w XI wieku na wzgórzu służewskim istniała misja benedyktyńska, a powstała w XIII wieku w tym samym miejscu parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest najstarszą parafią w obecnej Warszawie. Parafia służewska została erygowana w 1238 r. przez biskupa poznańskiego Pawła z Bnina, a fundatorem kościoła był książę mazowiecki Konrad I.

Autorzy komunikatu, nawiązując do historii parafii podkreślają, że dzieje tego kościoła wiążą się z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Według starej tradycji Tadeusz Kościuszko podczas walk w południowych częściach Warszawy w 1794 r. modlił się w kościele i przebywał na parafialnej plebanii. Z osobą naczelnika insurekcji związana jest postać jego adiutanta, twórcy Ursynowa, sławnego polskiego poety i dramaturga Juliana Ursyna Niemcewicza.

W okresie wojen napoleońskich kościół św. Katarzyny miał pełnić funkcję kościoła garnizonowego dla żołnierzy Legionów Dąbrowskiego, idących z Napoleonem na Moskwę. Podczas powstania styczniowego w murach plebanii odbyło się posiedzenie Rządu Narodowego z udziałem Romualda Traugutta. W 1915 r. we wsi Ursynów, która wówczas należała do parafii św. Katarzyny, urodził się podpułkownik Jan Zumbach, nieustraszony pilot z Dywizjonu 303.

Na cmentarzu służewskim spoczywają doczesne szczątki Krystyny Krahelskiej – harcerki, poetki, żołnierza powstania warszawskiego – poległej w pierwszych godzinach walk w sierpniu 1944 r. Jej twarz ma warszawska syrenka.

W 1993 r. przed kościołem parafialnym odsłonięto pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Co roku 1 marca odbywa się tam uroczysty apel pamięci w Dniu Żołnierzy Wyklętych.

W czasie stanu wojennego przy parafii św. Katarzyny działała filia Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. W uznaniu patriotycznych zasług służewskiej wspólnoty, szczególnie w latach 1944-1989, prezydent Ryszard Kaczorowski uhonorował kościół Krzyżem Virtutti Militari.

„Obecnie parafia św. Katarzyny jak na realia warszawskie jest niewielka, na jej terenie mieszka niecałe 5 tys. osób, a w niedzielę do kościoła chodzi około sześciuset osób. Niektórzy parafianie mają bliżej do kościołów księży marianów i dominikanów, więc tam chodzą na Msze” – zauważa proboszcz parafii ks. Wojciech Gnidziński.

PAP/RIRM

drukuj