V Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

W niedzielę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przybyli pielgrzymi V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski. W czasie Eucharystii miało miejsce uroczyste poświęcenie nowych organów.

Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia – jak podkreślali pielgrzymi – jest dla nich lekcją wdzięczności.

– Jest taką szansą, by uświadomić sobie, że przede wszystkim trzeba Bogu dziękować, trzeba uczyć się tej postawy szacunku, wdzięczności, miłosierdzia wobec siebie nawzajem – mówił ks. prał. Franciszek Ślusarczyk, kustosz sanktuarium.

Pielgrzymka czcicieli Bożego Miłosierdzia przybywa do Sanktuarium w Łagiewnikach każdego roku w rocznicę konsekracji tej świątyni. W tym roku mija 16 lat od tego wydarzenia. Konsekracji dokonał 17 sierpnia 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II.

– Ojciec Święty wtedy był już bardzo schorowany i cierpiący, ale bardzo jeszcze chciał przybyć tu do Łagiewnik, aby dokonać konsekracji tej nowej świątyni ku czci Bożego Miłosierdzia i wtedy jak pamiętamy zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu – wskazywał kustosz sanktuarium.

Podczas Eucharystii metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski poświęcił nowe organy. Dzięki nim pragnienia wiernych, by wychwalać Boga śpiewem i muzyką mogą być realizowane – podkreślał ksiądz arcybiskup.

– Te pragnienia będą umacniane, wzmacniane uwznioślane przez dźwięk tych błogosławionych organów, owego świętego instrumentu, który chce nas prowadzić w drodze do Domu Ojca bogatego w miłosierdzie – akcentował ks. abp Marek Jędraszewski.

73 głosy, 9 tys. piszczałek – nowe organy zachwycają swoimi możliwościami i rozmiarem.

– Całe organy ważą kilkadziesiąt ton, bo piszczałki to nie tylko te, które widać w prospekcie, ale jest ich prawie 5 tys. wewnątrz od tak małych jak wkład do długopisu do piszczałek, do których można by było wejść, które mają po kilkanaście metrów. Rozmiar szafy to ok. 13,5 metra wysokości, ok. 3 m głębokości, kilka metrów szerokości – mówił dr Krzysztof Michałek organista i dyrygent.

– W tym roku, w 100-lecie odzyskania niepodległości chcemy także Bogu wyśpiewać hymn wdzięczności za to, że żyjemy w wolnym kraju, że możemy z ufnością i nadzieją patrzeć ku przyszłości – wskazywał ks. prał. Franciszek Ślusarczyk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj