Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które potrwają do 18 sierpnia. Uroczystości zainaugurowała Eucharystia sprawowana o godz. 15.

Następnie odbyła się Procesja Współcierpienia NMP z bazyliki do Domku Matki Bożej. Na godz. 18. zaplanowano Nieszpory. Główne uroczystości odpustowe odbędą się za tydzień w niedzielę – 18 sierpnia.

Jak co roku, do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej przybywają tysiące pielgrzymów z całej Polski, a także z zagranicy. Najważniejszym punktem każdego dnia, podczas tygodnia odpustowego będzie wspólna Eucharystia. Każdy dzień ma przypisany modlitwę w poszczególnych intencjach. I tak w poniedziałek zgromadzeni w Kalwarii Zebrzydowskiej będą polecać w modlitwie szczególnie ludzi chorych i cierpiących.

We wtorek, w Uroczystość NMP Kalwaryjskiej modlitwą będą otaczać rodziny. Tego dnia Msza św. będzie koncelebrowana przez kapłanów z dekanatu kalwaryjskiego i okolicznych parafii. W godzinach wieczornych w bazylice odbędzie się modlitewne czuwanie fatimskie.

Środa to dzień modlitw za Ojczyznę. W czwartek, w Uroczystość Wniebowzięcia NMP wierni obecni w pasyjno-maryjnym sanktuarium polecać będą w modlitwie Kościół, Ojca Świętego Franciszka, a także będą prosić o nowe powołania do służby Bożej w Kościele. Po Mszy św. koncelebrowanej przez bernardyńskich misjonarzy zaplanowano wieczór misyjny.

Dniem modlitwy w intencji żyjących dobrodziejów Kalwarii będzie piątek. Tego dnia po Nieszporach, które będą miały miejsce przy kaplicy Domku Matki Bożej zaplanowano Procesję Pogrzebu Matki Bożej. Następnie sprawowana będzie Eucharystia przy kościele Grobu Matki Bożej pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego.

W sobotę wierni będą modlić się w intencji zmarłych dobrodziejów Kalwarii, duszpasterzy sanktuarium kalwaryjskiego i pielgrzymów. Na godz. 10 zaplanowano Drogę Krzyżową dla młodzieży na dróżkach, a następnie nabożeństwo i procesję światła na wzgórzu Ukrzyżowania. O 20. sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Jana Szkodonia. Po Mszy św. przyjdzie czas na specjalny koncert.

Centralne uroczystości odpustowe będą miały miejsce w niedzielę – 18 sierpnia. O godz. 6.30 sprawowana będzie Msza św. w kościele Grobu Matki Bożej w intencji pielgrzymów kalwaryjskich. Następnie wyruszy Procesja Wniebowzięcia NMP. O godz. 11. Eucharystii na placu odpustowym będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz. Wieczorem odbędą się Nieszpory i procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą kalwarią w Polsce. Swoją nazwę zaczerpnęło od nazwiska założyciela – Mikołaja Zebrzydowskiego, wojewody krakowskiego. Kalwaria Zebrzydowska była ulubionym miejscem modlitwy bł. Jana Pawła II.

RIRM/kalwaria.eu

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl