Święcenia biskupie ks. Józefa Dąbrowskiego

Kościół w Kanadzie ma nowego Pasterza. Jest nim Polak, ks. Józef Dąbrowski ze zgromadzenia księży Michalitów. W bazylice katedralnej w London w Prowincji Ontario odbyła się uroczysta konsekracja nowego biskupa. Mszę św. koncelebrowało około 30 księży biskupów i ponad stu kapłanów. W uroczystościach uczestniczyli licznie przybyli wierni z diecezji London.

Pasterska posługa oznacza troskę o wspólne dobro diecezji, a w istocie o dobro Kościoła Powszechnego – zaznaczył podczas homilii ks. kard. Tomasz Collins. Metropolita Toronto dodał, że „Insygnia pasterskie są oznaką publicznej misji biskupa i jego odpowiedzialności za innych”.

– Biskup jest, więc poprzez Ducha Świętego pasterzem Kościoła Bożego i jego misja nie może być mierzona miarą świecką. To Bóg powierzył mu urząd pasterski, jaki biskup otrzymuje poprzez sakrę, co symbolizuje pastorał. Biskup wie także, że pomimo słabości, sam Bóg jest z nim w każdym dniu by umacniać go i prowadzić  w odpowiedzialnym pełnieniu misji – powiedział ks. kard. Tomasz Collins.

Ks. kard. Tomasz Collins zwrócił uwagę, że posłudze biskupiej zawsze towarzyszyły różne wyzwania. Dziś w niektórych częściach Kościoła takimi wyzwaniami są krwawe prześladowania, a tych coraz częściej dopuszcza się Państwo Islamskie. Chrześcijanie, jako współcześni męczennicy, są wyrzucani ze swych domów – podkreślił ks. kard.

– W naszej części świata te niebezpieczeństwa też są widoczne, tak, jak oczywista jest przemoc widoczna w innych rejonach Kościoła. Wartości ewangeliczne są dziś kwestionowane przez sekularystyczny świat. Wielu polityków neguje dziś wolność sumienia, tu w naszym kraju, w naszej prowincji. Prawo do życia nie jest zabezpieczone od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Zagrożona jest rodzina. Młodzi ludzie kończący studia zagrożeni są bezrobociem – podkreślił ks. kard. Tomasz Collins.

31 stycznia Papież Franciszek mianował polskiego michalitę biskupem pomocniczym jednej z największych diecezji anglojęzycznych w Kanadzie. Ks. bp Józef Dąbrowski nie kryje swojej radości z nominacji.

– Nie spodziewałem się takiej nominacji, jestem zaskoczony, jestem wdzięczny, że otrzymałem taki zaszczyt. Chcę przede wszystkim pozdrowić wszystkich wiernych, którzy łączą się z nami duchowo. Chcę również pozdrowić tych, którzy nie mogli przybyć – moich parafian z Wysokiej Strzyżowskiej, moja rodzinę i tych wszystkich, którzy składali mi życzenia z całego świata, ale nie mogli przybyć, bo to jednak jest daleko. Jestem wdzięczny Bogu wybrał mnie i będę Mu służyć jak najlepiej – powiedział ks. bp Józef Dąbrowski.

Ks. bp Józef Dąbrowski urodził się w 1964r. w Wysokiej Strzyżowskiej.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj