Założyciel Rycerzy Kolumba – ks. Michael McGivney – włączony do grona błogosławionych

Założyciel Rycerzy Kolumba, wielki orędownik życia poczętego ksiądz  Michael McGivney – został włączony do grona błogosławionych. Msza święta beatyfikacyjna sprawowana była w katedrze świętego Józefa w Hartford w Stanach Zjednoczonych.

Na ten dzień członkowie Rycerzy Kolumba, ich rodziny i wszyscy obrońcy życia czekali 24 lata. Ksiądz Michael McGivney został wyniesiony do chwały ołtarzy jako błogosławiony.

– Po konsultacji z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych na mocy naszej władzy apostolskiej ogłaszamy, że czcigodny Sługa Boży, Michael McGivney, ksiądz diecezjalny, założyciel Rycerzy Kolumba, którego gorliwość w głoszeniu Ewangelii i wielkoduszna troska o potrzeby braci i sióstr uczyniły wybitnym świadkiem chrześcijańskiej solidarności i braterskiej pomocy, z dniem dzisiejszym zostaje ogłoszony błogosławionym. A jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 13 sierpnia każdego roku – powiedział ks. kard. Joseph Wiliam Tobin CSsR, arcybiskup diecezji Newark.

Ten amerykański proboszcz w 1882 roku w New Haven w stanie Connecticut założył największą na świecie organizację katolicką skupiającą wyłącznie mężczyzn – to Rycerze Kolumba. Od początku powstania są oni wsparciem dla Kościoła, ludzi, bronią wartości, w tym tej najcenniejszej, jaką jest poczęte życie.

I właśnie takiego życia dotyczył cud, jaki wyprosił ks. Michael McGivney.

– Ten cud to był cud związany z urodzeniem się dziecka, które nie miało prawa – według lekarzy – się urodzić – wyjaśnił ks. Mateusz Wyrobkiewicz.

Pierwsza diagnoza wskazywała na zespół Downa. Kolejna – na obrzęk. Dziecko nie miało prawa się urodzić. Rodzice prosili o pomoc założyciela Rycerzy Kolumba. Udali się też do Fatimy.

– Po powrocie dokonano kolejnego badania i okazuje się, że obrzęku płodu nie ma. Lekarze stwierdzili, że to był cud – podkreślił Krzysztof Zuba, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Uzdrowiony chłopiec ma dziś 5 lat. Jest pogodnym i pełnym życia dzieckiem. Ks. Michael McGivney to patron na dzisiejsze czasy, czasy, w których na całym świecie trwa batalia o życie nienarodzonych. Jesteśmy dziś świadkami wielkiego starcia cywilizacji życia z cywilizacją śmierci.

– Postać błogosławionego Michaela pokazuje nam, że życie to nie jest przedmiotem transakcji, ale darem – mówił w czasie homilii  ks. kard. Joseph Wiliam Tobin.

Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach około 2 milionów mężczyzn. Od 15 lat obecni są w Polsce.

TV Trwam News

drukuj