Rzecznik KEP: Fake news ma dwie twarze – oprawcy i ofiary

W przypadające dziś wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zaprezentowano orędzie Ojca Świętego Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Orędzie pt. „Prawda was wyzwoli. Fake news a dziennikarstwo pokoju” odnosi się do dezinformacji w mediach. Fałszywe informacje – jak napisał Papież Franciszek –  mogą wpływać na decyzje polityczne i sprzyjać korzyściom ekonomicznym.

Biskup Rzymu chce przyczynić się do zapobiegania temu zjawisku oraz przywrócenia szacunku do zawodu dziennikarza. Ojciec Święty zwracał też uwagę na osobistą odpowiedzialność wszystkich osób za przekazywanie prawdy.

Temat fake newsów, na którym skupia się papież Franciszek, jest nie tylko aktualny, ale również oznacza troskę Ojca Świętego o człowieka – podkreślał na konferencji prasowej ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP

– Można powiedzieć w skrócie, że fake news ma dwie twarze: twarz oprawcy i twarz ofiary. Ojciec Święty staje tutaj po stronie ofiary. To dotyczy nie tylko kwestii Kościoła, ale wszystkich środowisk i wszystkich osób. Fake news nie jest jakąś ideą, ale dotyczy konkretnych osób – tłumaczył  ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w Polsce w trzecią niedzielę września. W tym roku przypada on 16 września.

Natomiast w styczniu z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego WSKSiM w Toruniu organizuje sympozjum. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę i będzie przebiegać pod hasłem „Oblicza Nadziei” [czytaj więcej]. 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl