Na Jasną Górę wyruszyli pątnicy z 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

Prawie 3,3 tys. osób ruszyło w poniedziałek na Jasną Górę w 307. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. Według organizatorów do Częstochowy może dojść nawet 6 tys. osób – zwykle część pielgrzymów dołącza do WPP na trasie.

307. Warszawska Pielgrzymka Piesza wyruszyła wczesnym rankiem w poniedziałek z kościoła oo. paulinów przy ul. Długiej. Wymarsz poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza.

W homilii ks. kard. Nycz podkreślił, że tegoroczne hasło pielgrzymki „Z Maryją wolni” ukazuje, że wolność jest jednym z najważniejszych atrybutów ludzkiej godności.

„Tej godności, której nikt człowieka nie może pozbawić. I nawet sam człowiek nie może pozbawić się tej godności” – zaznaczył. Duchowny przypomniał, że w ostatnich dniach bardzo zaakcentował to papież Franciszek, wprowadzając do Katechizmu Kościoła Katolickiego zapis o niedopuszczalności kary śmierci.

„Wśród ważnych argumentów, których użył, był także ten, że nawet człowiek skrajnie zły nie może się pozbawić swojej godności” – mówił ksiądz Kardynał.

Zdaniem metropolity warszawskiego, człowiek powinien bronić wolności, kiedy jest mu zabierana z zewnątrz, ale powinien też jej bronić wtedy, kiedy sam ją sobie zabiera przez słabości, grzechy czy tchórzostwo.

„Nie mówimy i nie czynimy tego, co powinniśmy czynić jako wolni ludzie (…). W roku, w którym wspominamy odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli i dziękujemy Bogu za to, w tym roku w sposób szczególny powinniśmy o tym pamiętać. Także w roku, w którym przeżywamy 40. rocznicę wyboru ks. kard. (Karola) Wojtyły na papieża, św. Jana Pawła II, który tyle uczynił dla wolności w świecie i w Polsce, i dla wolności w życiu każdego z nas” – podkreślił ks. kard. Nycz. Przypomniał słowa Jana Pawła II o Jasnej Górze: „Tutaj zawsze byliśmy wolni”, z których zaczerpnięte został hasło tegorocznej pielgrzymki.

Zaznaczył, że w tym czasie warto na nowo „przemyśleć temat naszej wolności”.

„Ile razy nie mówimy prawdy, bo nie wypada, bo nie mamy dość odwagi, by prawdę powiedzieć i ponieść za to czasem, może często, konsekwencje?” – pytał ks. kard. Nycz. Dodał, że Maryja, mówiąc Bogu „tak”, zdała egzamin z wolności.

„To Jej +tak+ – jak mówimy, to Jej +fiat+ – jest wzorem każdej wolnej odpowiedzi człowieka na wolę Bożą, która się wyraża na różny sposób i poprzez różnych ludzi, także w naszym życiu” – ocenił ks. kard. Kazimierza Nycza.

Metropolita warszawski poprosił pielgrzymów, by zanieśli na Jasną Górę oprócz swoich osobistych próśb, także wspólne intencje Kościoła.

„Aby Kościół powszechny, aby Kościół w Polsce, abyśmy my, jako Kościół, zawsze byli wolni w głoszeniu Ewangelii. I by Kościół głosił Ewangelię wszędzie i wszystkim, nie ulegając żadnym poprawnościom” – zaapelował ks. kard. Kazimierza Nycza. Dodał, że chce także prosić o zgodę i przebaczenie i pojednanie w domach, w rodzinach i w ojczyźnie.

„Wiemy, jak wszyscy bardzo tego potrzebujemy” – zaznaczył.

Przypomniał, że w październiku w Rzymie odbędzie się synod biskupów poświęcony młodzieży.

„Tą intencją zawsze, a szczególnie w roku synodu o młodzieży, jest wychowane młodego pokolenia. Byśmy potrafili dać przykład, byśmy mieli dość cierpliwości i pozytywnego spojrzenia, ale również byśmy uwierzyli, że to jest nasze najważniejsze zadanie, które nam powierza Bóg – przygotować do życia, wychować następców” – podkreślił. Zdaniem ks. kard. Nycza, to właśnie w miesiącach letnich młodzi ludzie „próbują znaleźć dość siły, by usłyszawszy słowa Jezusa +Pójdź za Mną+, odpowiedzieć +tak+”. Dlatego poprosił pielgrzymów o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

„I wreszcie niech intencją będzie to, co jest hasłem waszej pielgrzymki. Byśmy umieli przyjąć wolność jako dar i jako zadanie. Ona zawsze jest nam dana i zadana” – mówił ks. kard. Kazimierza Nycza.

Na zakończenie przypomniał, że miniony rok przyniósł także ważne kroki naprzód w procesie beatyfikacyjnym Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

„Mamy wydany przez Papieża i opublikowany dekret o heroiczności cnót. To jest bardzo ważny etap w procesie beatyfikacyjnym, najważniejszy. Pozostaje teraz i trwa w Watykanie praca nad cudem, który stał się w Szczecinie za sprawą Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ufamy, że w najbliższych miesiącach ten tzw. proces cudu zostanie zamknięty i to byłaby otwarta droga do beatyfikacji” – poinformował ks. kard. Kazimierza Nycza, prosząc pielgrzymów o modlitwę także w tej intencji.

Organizowana przez warszawskich paulinów pielgrzymka została zapoczątkowana w 1717 r. i wyróżnia ją to, że pielgrzymuje nieustannie i w sposób nieprzerwany – odbywała się nawet w czasach zaborów i podczas wojny. Trasa WPP liczy 248 km, a wędrówka trwa dziewięć dni. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia, by następnego dnia wziąć udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Bożej Zielnej.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj