Ks. bp Tadeusz Bronakowski: nadużywanie alkoholu w Polsce grozi katastrofą

Nadużywanie alkoholu w Polsce jest przerażające, to grozi wielką narodową katastrofą – powiedział we wtorek przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości ks. bp Tadeusz Bronakowski. Zapowiedział zorganizowanie Narodowego Kongresu Trzeźwości.

„Nadużywanie alkoholu w Polsce jest przerażające, to grozi nam wielką narodową katastrofą. Zupełnie niezrozumiały jest fakt reklamy czwartego pod względem siły działania narkotyku, jakim jest alkohol. Skandalem jest jego tak wielka dostępność fizyczna i ekonomiczna” – powiedział ks. bp Bronakowski.

Zdaniem biskupa, Polacy coraz bardziej stają się wyznawcami „proalkoholowej mentalności”. „Polska niestety staje się coraz bardziej >>browarna<< niż >>solidarna<<” – dodał. Wskazał, że często społeczeństwo nie protestuje np. przeciwko reklamom piwa i otwieraniu nowych punktów sprzedaży alkoholu.

„Przez alkohol cierpią miliony, także osoby najbardziej bezbronne, czyli dzieci doświadczające przemocy, a jest ich w Polsce około 1,5 mln” – podkreślał biskup.

Wskazał, że każda złotówka, która wpływa do budżetu państwa ze sprzedaży alkoholu, skutkuje koniecznością wydania 4 zł na rozwiązywanie problemów alkoholowych.

Ks. bp Bronakowski powiedział, że rok 2017 ma być czasem troski o trzeźwość Polaków, z tego powodu zorganizowany zostanie m.in. Narodowy Kongres Trzeźwości. Jego celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji. Hasło kongresu brzmi „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”.

„Pamiętajmy, że przed nałogiem alkoholizmu, przed pijaństwem, rodziny chronią się przede wszystkim miłością, Kościół – prowadzeniem do Jezusa Chrystusa, szkoły – mądrymi programami wychowawczymi i profilaktycznymi, a władze rządowe i samorządowe – stanowieniem dobrego prawa, ale także jego egzekwowaniem” – podkreślał ks. bp Bronakowski.

Pierwszym etapem kongresu będzie czerwcowa Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. Część studyjna kongresu potrwa od 21 do 23 września br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zwieńczeniem kongresu będą uroczyste liturgie w całej Polsce w niedzielę 24 września.

Kongres poprzedzą m.in. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (na przełomie lutego i marca) oraz konferencja „Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu”, która 26 maja ma się odbyć w parlamencie.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl