Pierwszy odpust papieski w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Los Angeles

W minioną sobotę i niedzielę Polonia Kalifornijska wspominała osobę i dzieło św. Jana Pawła II. Była to pierwsza w historii Papieskiego Sanktuarium w Los Angeles celebracja uroczystości odpustowej. Przewodniczył jej oraz Słowo Boże wygłosił o. Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago.

Cieszę się, że to właśnie przybyły do nas z Chicago Ojciec Zbigniew przewodniczył naszym uroczystościom. To on ponad 5 lat temu, a dokładnie 26 sierpnia 2011 r., w uroczystość NMP Częstochowskiej celebrował uroczystemu wprowadzeniu do naszej maryjnej świątyni relikwii, wtedy jeszcze bł. Jana Pawła II. Był to wtedy pierwszy relikwiarz św. Papieża Polaka na kontynencie amerykańskim. Wspominaliśmy wówczas dokładnie 35 rocznicę przybycia z Krakowa ks. kard. Karola Wojtyły, który poprowadził nasze świętowanie złotego jubileuszu Polskiej Parafii – zaznacza proboszcz i kustosz Sanktuarium, ks. Rafał Dyguła TChr.

„Od tych zaledwie pięciu lat jestem świadkiem bardzo żywego kultu św. Jana Pawła II w tym zakątku świata. To sprawiło, że zwróciłem się do naszego Arcypasterza, ks. abpa Jose Gomez o ustanowienie naszego Polskiego Kościoła w tej największej diecezji katolickiej w USA Sanktuarium Papieskim. Dokłanie rok temu odbyła się u nas uroczystość inauguracji Sanktuarium.  Aktualnie, oprócz pielgrzymów ze środowiska polonijnego przybywają do nas także przedstawiciele innych narodowości. Podczas tegorocznej uroczystości odpustowej odprawiane były dodatkowe Msze św. w języku angielskim, hiszpańskim i koreańskim. Ponadto w sobotę swoje rekolekcje „Wezwani do świętości” przeżyła tutaj młodzież z miejscowej szkoły katolickiej. Wśród uczestników byli młodzi ludzie, którzy w lipcu brali udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. „Trzeba zauważyć, że niezwykłe owoce świętego pontyfikatu Jana Pawła II odżywają w sercach katolików całego świata” – dodaje.

Podczas koncelebrowanej Mszy Świętej o godz. 12.00 w niedzielę dokonano poświęcenia nowej chrzcielnicy wykonanej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski przez wietnamskich artystów według projektu architekta Andrzeja Ryczka, który osobiście przybył na historyczne świętowanie. Podczas uroczystej liturgii wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne. Tym samym zwieńczono celebracje jubileuszu 90-lecia istnienia Polskiego Kościoła w Los Angeles.

Do historycznej uroczystości w mieście Aniołów wspólnota parafialna przygotowywała się przez uczestnictwo w nowennie 9. Mszy Świętych wotywnych o św. Janie Pawle II.

Do uczestników pierwszego odpustu papieskiego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Los Angeles skierował swoją korespondencję Szef Gabinetu Prezydenta RP, Sekretarz Stanu, minister Adam Kwiatkowski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl