fot. PAP

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej Warszawskiej

Kuria Metropolitalna Warszawska wydała stanowisko w związku z kontrowersyjną wystawą w Centrum Sztuki Współczesnej, w ramach której został sprofanowany Krzyż.

W oświadczeniu Kuria wyraża „głębokie ubolewanie z powodu tak drastycznego przekroczenia granic artystycznego wyrazu i elementarnych norm etycznych”.

Należy do nich szacunek dla przekonań religijnych drugiego człowieka oraz dla dziedzictwa kultury narodowej, której częścią jest zabytkowy krucyfiks, instrumentalnie wykorzystany w pokazywanym na wystawie filmie – czytamy w wydanym oświadczeniu, podpisanym przez ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego. W stanowisku Kuria Metropolitalna zapewnia również o wsparciu działań wszystkich, którzy starają się zapobiec temu i podobnym nadużyciom.

* * *

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej Warszawskiej

W związku z kontrowersyjną wystawą w Centrum Sztuki Współczesnej, w ramach której został sprofanowany Krzyż, znak Męki i Śmierci Chrystusa dla chrześcijan, a równocześnie ogólnoludzki symbol godności człowieka, Kuria Metropolitalna Warszawska wyraża głębokie ubolewanie z powodu tak drastycznego przekroczenia granic artystycznego wyrazu i elementarnych norm etycznych.

Należy do nich szacunek dla przekonań religijnych drugiego człowieka oraz dla dziedzictwa kultury narodowej, której częścią jest zabytkowy krucyfiks, instrumentalnie wykorzystany w pokazywanym na wystawie filmie.

Kuria Metropolitalna wspiera słuszne działania wszystkich, którzy starają się zapobiec temu i podobnym nadużyciom.

Kard. Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski

Warszawa, 7 listopada 2013 r.

 

drukuj