fot. babimost.parafia.info.pl

Lubuskie: ks. bp T. Lityński nada świątyni w Babimoście status sanktuarium

W sobotę podczas Mszy św. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Babimoście (Lubuskie) biskup zielonogórsko-gorzowski ks. bp Tadeusz Lityński nada tej świątyni status sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej – poinformował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha.

Kult Najświętszej Maryi Panny obdarzonej tytułem Gospodyni Babimojskiej jest związany z obrazem umieszczonym w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Babimoście. Malowidło, które powstało prawdopodobnie w XV w., przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus.

Jak przekazał ks. Andrzej Sapieha, modlący się przed tym wizerunkiem mieszkańcy doznawali licznych łask, m.in. uznali, że wstawiennictwu Gospodyni Babimojskiej zawdzięczają uratowanie miasta przed epidemią cholery w 1710 r. Jej kult odegrał też szczególną rolę w zachowaniu polskości w okresie Kulturkampfu.

W okresie międzywojennym tradycja tego kultu nieco osłabła, ale w 1968 r., za sprawą ówczesnego proboszcza, ks. Józefa Janickiego, powrócono do uroczystych obchodów ku czci Gospodyni Babimojskiej urządzanych corocznie 21 listopada, a dalszy ich rozwój nastąpił w ostatnich latach, gdy Babimost stał się celem pielgrzymek dla Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości oraz miejscem diecezjalnej pielgrzymki kobiet.

Babimost po raz pierwszy wzmiankowany jest w źródłach pisanych w 1257 r. Miasto stanowiło wówczas lokalne centrum handlowo-rzemieślnicze dla okolicznych wiosek. Pierwszy drewniany kościół wybudowano w Babimoście w XII lub XIII w. Obecna barokowa świątynia pod wezwaniem św. Wawrzyńca powstała w 1740 r.

Podczas potopu szwedzkiego (1655-60) najeźdźcy zajęli miasto i 6 maja 1656 r. spalili na stosie babimojskich duszpasterzy: proboszcza – ks. Wojciecha Turopieskiego i wikariusza – ks. Marcina Paluszkiewicza. W sierpniu tego samego roku wymordowali ludność Babimostu i spalili miasto. W XVIII w. proboszczem Babimostu został ks. Józef Załuski, późniejszy biskup kijowski i założyciel Biblioteki Załuskich w Warszawie.

Transmisja z sobotniego wydarzenia będzie dostępna na stornie internetowej parafii: www.babimost.parafia.info.pl. Msza św. rozpocznie się o godz. 11.00.

Sanktuarium w Babimoście będzie dziesiątym na terenie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

PAP

drukuj