fot. twitter.com/sdmgrzegorz

Ks. kan. Grzegorz Suchodolski nowym biskupem diecezji siedleckiej

Ks. kan. Grzegorz Suchodolski został wyświęcony na nowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej. Uroczysta Eucharystia odbyła się dziś w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ks. bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej, a współkonsekratorami ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz ks. bp Henryk Tomasik, biskup radomski.

W homilii ks. bp Kazimierz Gurda nawiązał m.in. do zawołania nowego biskupa – „Głosić Jezusa Chrystusa”. Zwrócił uwagę, że to hasło ma swoje źródło w doświadczeniu związanym z jego dotychczasową posługą.

– Szczególnie w przygotowaniu młodzieży polskiej do Światowych Dni Młodzieży. Biskup nominat, bp Grzegorz ma bogate doświadczenie w ewangelizacyjnej działalności Kościoła. Zdobył je najpierw w swoim kościele diecezjalnym w Siedlcach jako katecheta i duszpasterz młodzieży akademickiej. Następnie zdobywał je podczas studiów w Rzymie i zaangażowania się w pomoc duszpasterską Polakom zmuszonym do opuszczenia Ojczyzny w 80. latach minionego wieku. W końcu prawie 21 lat, gdy wspierał ks. bp. Henryka Tomasika w organizowaniu w wymiarze krajowym ŚDM – zaznaczył ks. bp Kazimierz Gurda.

Okolicznościowe listy wystosowali m.in. Przewodniczący KEP ks. Stanisław Gądecki i Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystości transmitowała TV Trwam.

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski urodził się 10 listopada 1963 r. w Łukowie. Przez wiele lat pełnił posługę dyrektora Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży. Był także sekretarzem generalnym Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

RIRM

drukuj