Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Ks. abp M. Jędraszewski: chodzi o to, abyśmy usłyszeli wołanie do Tego, który czeka na nas

Chodzi o to, abyśmy w dźwiękach dzwonów usłyszeli wołanie do Tego, który jest bogaty w miłosierdzie, i który czeka na nas w swoim królestwie, na wieki – mówił podczas czwartkowej homilii ks. abp Marek Jędraszewski, który poświęcił dzwon św. Józefa z Nazaretu.

Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski poświęcił w czwartek w bazylice Mariackiej w Krakowie dzwon św. Józefa z Nazaretu. Kościół Mariacki wzbogacił się o ten nowy, cenny obiekt z okazji swojego 700-lecia.

Jak podkreślił ks. abp Jędraszewski w homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dzwon ten „samą swą obecnością i swoim dźwiękiem będzie towarzyszył i współbrzmiał z dzwonami poświęconymi Matce Najświętszej”.

„To będzie szczególny dialog z Bogiem, będący echem tego dialogu zbawczego, który zaistniał przed dekady między najświętszą Maryją Dziewicą a jej oblubieńcem, świętym Józefem. Bo ten dzwon mówi o Józefie – mężu sprawiedliwym, mężu, którego serce było otwarte na głos Najwyższego i który żył tylko tym, aby to, czego oczekuje od niego Pan, wypełnić wiernie, aż do końca” – mówił metropolita krakowski.

Wskazywał również, że dzwony te są także „wołaniem ludzi, wołaniem do Boga, aby przyszedł do nas z łaską pokoju”.

„Są to wołania kierowane do Maryi, aby broniła nas od nieprzyjaciela i aby przyszła do nas w godzinę naszej śmierci. Jest to także wyznanie naszej wiary – na wzór bowiem wyznania świętego Tomasza apostoła, dzwon o imieniu Józef mówi: >>Bóg mój<<” – powiedział ks. abp Jędraszewski.

Jak wyjaśnił, „chodzi o to, abyśmy w dźwiękach tych dzwonów usłyszeli ich i nasze wołanie do Tego, który jest miłosierny, który jest bogaty w miłosierdzie, i który czeka na nas w swoim królestwie, na wieki”.

Waga nowego dzwonu – 700 kg – nawiązuje do jubileuszu krakowskiej bazyliki. Rozmiar średnicy kielicha nowego instrumentu wynosi 103 cm. Dźwięk będzie w tonacji odpowiadał idealnie brzmieniom starych dzwonów: Mieszczańskiemu i Misjonałowi. W kolejnych miesiącach znajdzie on swoje miejsce w nawie północnej przy obrazie św. Józefa. Ostatecznie, prawdopodobnie w listopadzie, zawiśnie na ósmej kondygnacji wieży dzwonnicy. Aby usłyszeć pierwszy dźwięk św. Józefa, trzeba będzie poczekać do 1 stycznia 2020 r. – to właśnie czas okrągłej rocznicy powstania gotyckiego kościoła. Św. Józef ma bić codziennie po południowym hejnale i wzywać do zamyślenia krakowian i przechodniów.

Wystrój dzwonu nawiązuje ściśle projektem do gotyku, zawiera tradycyjne herby Krakowa, obecnego metropolity krakowskiego abp. Jędraszewskiego oraz bpa Iwo Odrowąża – historycznego fundatora parafii z ok. 1222 r. Odlany z brązu instrument powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, przy udziale śląskiej firmy Rduch Bells & Clocks. Fundatorem dzwonu jest proboszcz parafii mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.

PAP/RIRM

drukuj