„Jesteśmy różni, jednak tak samo ważni” – nowy odcinek redemptorystowskiej inicjatywy For World

Mamy stereotypy myślenia o ludziach bezdomnych. Najważniejsze jest to, żeby zawsze zobaczyć w nich człowieka, nawet w tym, który wydaje się być najbardziej pozbawiony godności, najbardziej zmarginalizowany, obdarty, cuchnący. Tam jest konkretny człowiek, za którego Jezus Chrystus oddał swoje życie – mówił o. Jacek Dubel CSsR w najnowszym odcinku z serii ,,Młodzi Młodym”, opublikowanym na kanale redemptorystowskiego projektu For World, pt. „Jesteśmy różni, jednak tak samo ważni”.

O. Jacek Dubel CSsR przez wiele lat pracował w diecezji toruńskiej jako misjonarz ludowy i duszpasterz, szczególnie promując sprawę Nowej Ewangelizacji na stanowiskach diecezjalnych. Ponadto propaguje ideę świeckich misjonarzy, a od wielu lat związany jest z ubogimi.

„Mamy stereotypy myślenia o ludziach bezdomnych. Coraz częściej myślimy, że bezdomność spowodowana jest przez ich alkoholizm, przez życiowe błędy. (…) Ja spotykałem ludzi nawet z tytułami profesorskimi, którzy z różnych racji – rodzinnych czy z powodu krachów ekonomicznych – stawali się ludźmi bezdomnymi. Najważniejsze jest to, żeby zawsze zobaczyć w nich człowieka, nawet w tym, który wydaje się być najbardziej pozbawiony godności, najbardziej zmarginalizowany, obdarty, cuchnący. Tam jest konkretny człowiek, za którego Jezus Chrystus oddał swoje życie” – podkreślał o. Jacek Dubel CSsR.  

„Każdy, bez względu na swoją różnorodność, jest człowiekiem stworzonym przez Pana Boga z taką samą ilością miłości. Każdy człowiek zasługuje na szacunek i bycie ważnym przez wzgląd na to, że jest dzieckiem Bożym” – dodała jedna z bohaterek odcinka.

Natalia Bożejewicz, prowadząca odcinek, zaznaczyła, że ludzie często skupiają się na ocenie poglądów danego człowieka lub jego fizyczności, gubiąc po drodze człowieczeństwo.

„Nie zawsze potrafimy dotrzeć do tego, co jest prawdą o danym człowieku. Jakie on naprawdę, sam przed sobą, ma poglądy. Często wyraża on swoje poglądy w sposób, jaki mu jest >>na rękę<<, jak myślą jemu podobni, aby nie znaleźć się na marginesie ludzkich opinii. Często są to poglądy chwilowe, narzucone i wynikające z jakiejś mody, tendencji. Człowiek dzisiaj jest bardzo często zagubiony w tym, co myśli. (…) Często są to poglądy wynikające z danej mody, bo na przykład na TikTok-u jest to modne” – zauważył zakonnik.

For World w opublikowanym odcinku podkreśla, że „moda Instagrama i TikToka przeminie, like i followersi też, a człowiek zostanie”. Natomiast w dzisiejszym świecie ludzie coraz częściej zapominają o tym, aby być sobą, dostosowując się do opinii publicznej – dodała prowadząca.

„Trzeba mieć odwagę do tego, żeby być sobą. Nie wolno nam się bać ludzkich opinii. Najważniejsze jest to, kim ja jestem, a nie to, co inni o mnie myślą. Często jest tak, że wielu ludzi ma jakiś kompleks braku wartości, nie do kochania, nie do docenienia. Dlatego też za wszelką ceną chcą się jawić tak, by inni ich kochali i akceptowali. Wydaje im się, że jeśli zdobędą więcej like’ów i serduszek, tym będą bardziej wartościowi. (…) To, co jest modne, za chwilę przestaje być modne. I nagle okazuje się, że zostajemy z pustymi rękoma” – zwracał uwagę o. Jacek Dubel CSsR.  

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl