Jasna Góra: Polacy z różnych krajów spotkali się na Modlitewnej Nocy Czuwania

Polacy mieszkający m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Belgii uczestniczyli na Jasnej Górze w 33. Modlitewnej Nocy Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy. Modlili się za rodaków za granicą, rodziny doświadczone rozłąką oraz w intencji Ojczyzny.

W spotkaniu, które odbywało się pod hasłem: „Z dala od kraju pamiętaj o Ojczyźnie – służ jej całą duszą” – uczestniczyło ponad 2 tys. osób – podało w sobotę biuro prasowe sanktuarium.

Na tegoroczne spotkanie do Częstochowy przyjechali Polacy głównie z USA, Niemiec, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Białorusi i Ukrainy. W czuwaniu uczestniczyli też m.in. duszpasterze polonijni i siostry misjonarki.

„Tegoroczna polonijna pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się w duchu patriotyzmu, umiłowania Ojczyzny, w duchu troski o nasz kraj” – powiedział dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Migracyjnego w Poznaniu i organizator spotkania ks. Wiesław Wójcik.

„Głównym celem naszego przybycia jest to, aby poczuć tę duchową więź, a jednocześnie odbudować ten patriotyzm, który jest mocno zakorzeniony w naszych rodakach żyjących poza Polską, którzy nieustannie tęsknią, mimo że mieszkają tam wiele lat, to tęsknią do tych swoich małych ojczyzn tu, w Ojczyźnie, w Polsce” – dodał.

Ksiądz podkreślił, że według najnowszych danych ponad 18 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszka poza granicami naszego kraju. Najwięcej z nich żyje w Stanach Zjednoczonych – około 10 mln i Niemczech – 2 mln.

W piątek wieczorem wierni uczestniczyli w modlitwie Apelu Jasnogórskiego. Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza święta, odprawiona o północy pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji łomżyńskiej ks. bp Stanisława Stefanka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl