Hiszpania: powstała pierwsza katedra chrześcijańskiej literatury arabskiej

Na Uniwersytecie Św. Damazego w Madrycie powstała katedra chrześcijańskiej literatury arabskiej. Jej kierownikiem została kobieta – prof. Pilar González Casado. Jest to pierwsza tego rodzaju katedra na świecie.

Celem katedry jest badanie literatury chrześcijan z Bliskiego Wschodu, którzy przed przybyciem islamu używali innych języków jak np. greckiego, syryjskiego czy koptyjskiego. Począwszy od VIII w. rozpoczął się proces arabizacji, który trwa do dzisiaj. W zetknięciu z islamem autorzy chrześcijańscy musieli bronić takich prawdy wiary jak m. in. Trójca Święta czy Wcielenie i tworzyć nowe pojęcia w języku arabskim.

„Katedra chrześcijańskiej literatury arabskiej stanowi nowość w świecie akademickim, tak hiszpańskim jak i międzynarodowym, ponieważ zwykle studia związane z literatura arabską ukierunkowane są na literaturę islamską. Ponadto większość naukowców, którzy zajmują się tą dziedziną robi to bardziej z punktu widzenia własnych zainteresowań badawczych niż prowadzonych wykładów. Nie ma więc katedry chrześcijańskiej literatury arabskiej na żadnym uniwersytecie” – podkreślała prof. Pilar González Casado.

Fakt, że katedrą kieruje kobieta: „Może zaskoczyć, ale w świecie muzułmańskim były epoki – choć dzisiaj jest trudniej – w których kobiety zajmowały stanowiska i pełniły ważne funkcje, a więc nie ma powodów do zaskoczenia. Jeśliby były, to jest to przykład roli kobiety w społeczeństwie zachodnim”.

***

Prof. Pilar González Casado urodziła się w Madrycie, jest zamężna, ma trzy córki i dwóch wnuków. Oprócz chrześcijańskiej literatury arabskiej wykłada także język syryjski.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl