Czechy: CCEE o powołaniach dojrzewających w rodzinach

Roli rodziny, która towarzyszy młodym ludziom w ich odkrywaniu powołania do kapłaństwa i życia zakonnego, poświęcony jest kongres rozpoczęty 6 czerwca w Pradze.

W ramach obchodów Roku Życia Konsekrowanego został on zorganizowany wspólnie przez Komisję Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) ds. Powołań oraz Europejską Służbę na Rzecz Powołań (Servizio Europeo per le Vocazioni EVS). Tego typu kongresy odbywają się co roku, podejmując zawsze któryś z najaktualniejszych aspektów tego zagadnienia. W praskim spotkaniu biorą udział delegaci z 20 krajów naszego kontynentu oraz ze Stanów Zjednoczonych.

Głównym celem obecnego kongresu jest postawienie w centrum uwagi i działania duszpasterskiego Kościoła troski o powołania i ich wzrastanie w rodzinach. Chodzi zatem o stworzenie pewnej kultury powołaniowej, dzięki której rodziny byłyby „łonem dla rodzących się powołań”. Mówił o tym na rozpoczęcie spotkania dyrektor Biura ds. Powołań w episkopacie Włoch ks. Domenico Dal Molin, który jest koordynatorem Komisji Rady Konferencji Biskupich Europy ds. Powołań. Dodał on, że to właśnie rodzina jest miejscem, które powinno stać się „bijącym sercem odradzającego się ducha powołaniowego”.

Praskie spotkanie wpisuje się również w przygotowania do Synodu Biskupów na temat rodziny. Stąd też jedna z grup roboczych zajmie się kwestiami społecznokulturowymi tej najważniejszej komórki społecznej. Podejmie się także refleksję nad kryteriami wychowawczymi, które winny być obecne w procesie kształtowania wiary i odkrywania drogi życiowej młodych ludzi.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl