Blisko 4 mln osób na spotkaniach z papieżem w Watykanie

Prawie 4 miliony wiernych wzięły w tym roku udział w spotkaniach z papieżem Franciszkiem w Watykanie – poinformowała dziś Prefektura Domu Papieskiego. W przedstawionej statystyce podsumowała liczbę uczestników Mszy świętych, audiencji i modlitwy Anioł Pański.

W 2015 roku do Watykanu przybyło 3,2 miliona osób. Wzrost zanotowany obecnie wiąże się z obchodami Roku Świętego.

Najwięcej osób w tym roku wzięło udział w modlitwach Anioł Pański na placu Świętego Piotra. Uczestniczyło w nich ponad 1,6 miliona wiernych. Na papieskich Mszach św. było prawie milion ludzi, na audiencjach generalnych 762 tysiące, a na dodatkowych audiencjach z okazji Roku Miłosierdzia – ponad 445 tysięcy.

Rekord padł podczas sobotniej audiencji 22 października, na której było ponad 100 tysięcy osób, wśród nich kilka tysięcy uczestników narodowej pielgrzymki Polaków.

Watykan zastrzegł, że dane całościowe dotyczące tego roku są przybliżone.

Największy napływ pielgrzymów zanotowano w marcu w związku z Wielkim Tygodniem i we wrześniu, z okazji kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty.

Zauważono jednocześnie, że w dwóch pierwszych latach pontyfikatu papieża Franciszka, czyli w 2013 i 2014 roku, liczba wiernych przybyłych do Watykanu na uroczystości i audiencje wyniosła kolejno 6,6 mln i 5,9 mln.

Prefektura Domu Papieskiego podkreśliła zarazem, że miliony wiernych wzięły udział we Mszach św. i innych wydarzeniach w czasie zagranicznych podróży Franciszka w tym roku: do Meksyku, na grecką wyspę Lesbos, do Armenii, do Polski na Światowe Dni Młodzieży, Gruzji, Azerbejdżanu i Szwecji.

PAP/RIRM

drukuj