fot. www.sankt_bardo.opoka.net.pl

W Bardzie Śl. uczczono 50. rocznicę koronacji Cudownej Figurki NMP

W Bardzie Śląskim odbyły się dziś uroczystości związane z 50. rocznicą koronacji Cudownej Figurki Matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej. Transmisję obchodów przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

O godz. 11 uroczystości rocznicowe rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W wygłoszonej homilii [VIDEO] ks. arcybiskup zwrócił uwagę na wyjątkowość Cudownej Figurki Matki Boskiej Bardzkiej.

– Przychodzimy tutaj, aby wraz z Maryją trwać wspólnie na modlitwie dziękczynnej za wytrwanie w wierze ojców, czego niezwykłym, dobitnym dowodem jest naukowe badanie metodą węgla C-14, że figurka Matki Bożej Bardzkiej datowana jest na rok 1010, a tym samym jest rzeczywistą, najstarszą drewnianą, romańską rzeźbą Najświętszej Maryi Panny w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Ta prawda, zarówno historyczna jak i religijna dowodzi duchowej więzi i siły (…) jaką wspólnota narodu czerpie ze źródeł Bożej Łaski życia – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

Okolicznościowy list do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go poseł Michał Dworczyk.

– To tutaj, w roku 1956, odbyła się pierwsza na ziemiach zachodnich uroczystość koronacji wizerunku Maryi. Pod przewodnictwem abp. Bolesława Kominka 150-tysięczna rzesza wiernych, mieszkańców tych ziem oraz pielgrzymów z kraju i zagranicy uroczyście, publicznie włączyła się w obchody millenium chrztu Polski. Uczestnicy tamtego pamiętnego wydarzenia okazali przywiązanie do wartości i tradycji, na fundamencie których przez wieki wzrastała polska tożsamość narodowa, państwowość, relacje społeczne, kultura, nauka i sztuka. Jednocześnie był to akt odrzucenia komunistycznej ideologii, ideologii przymusowej ateizacji i nienawiści wobec niektórych grup społecznych – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Po Mszy św. wierni odmówili akt oddania diecezji świdnickiej Matce Bożej.

Cudowna Figurka Matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej została ukoronowana 3 lipca 1966 roku. Aktu koronacji dokonał ks. abp Bolesław Kominek. W uroczystościach wzięło wówczas udział blisko 150 tys. wiernych, 500 kapłanów i licznie zgromadzone siostry zakonne.

RIRM

drukuj