pixabay.com

Apel księży biskupów o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy

Mija 1700 lat od ustanowienia niedzieli dniem świątecznym. Z tej okazji księża biskupi Kościoła katolickiego wystosowali apel o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Dokument przygotowali: ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz ks. abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Ponowiono w nim treści zawarte w „Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli” z 2015 r. Księża biskupi zaapelowali do władz, pracodawców, pracowników, ludzi dobrej woli i parlamentarzystów o ochronę niedzieli jako Dnia Pańskiego.

W Polsce od 2018 r. funkcjonuje ograniczenie handlu w niedziele. Od poprzedniego roku większość niedziel jest niehandlowa. Pojawiają się jednak postulaty przywrócenia handlu w siódmy dzień tygodnia.

Szef handlowej „Solidarności”, Alfred Bujara, zwrócił w tym kontekście uwagę na znaczenie listu księży biskupów.

– Bardzo się cieszę z apelu, bo niedziela cały czas jest atakowana przez przeciwników – mam na myśli opozycję parlamentarną i międzynarodowych pracodawców, którzy się z tym nie pogodzili. Fakt, że opozycja sprzyja pracodawcom, jest bardzo niepokojący. Co tak naprawdę się za tym kryje? Na pewno nie dobro pracowników i poszanowanie wartości chrześcijańskich oraz kultury – zaznaczył Alfred Bujara.

7 marca 321 r. cesarz Konstantyn I Wielki wydał dekret ustanawiający niedzielę dniem świątecznym.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl