1,5 tys. uczestników z siedmiu państw weźmie udział w 31. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży

1,5 tys. osób z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski weźmie udział w tygodniowej 31. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która w dniach 7 – 13 lipca odbędzie się w Warszawie – poinformował PAP rzecznik prasowy parafiady o. Jacek Wolan.

Jak zaznaczył rzecznik w przesłanym PAP komunikacie 31. parafiada rozpocznie się Mszą św. o godz. 16.00 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Mszę św. inauguracyjną odprawi nowo wybrany przełożony polskich pijarów o. Mateusz Pindelski. Po ceremonii otwarcia i zapaleniu parafiadowego znicza organizatorzy zapraszają na Forty Siekierkowskie na festyn i okolicznościowy koncert.

Parafiada po raz kolejny odbędzie się na obiektach dwóch warszawskich uczelni – Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie na tydzień powstanie miasteczko parafiadowe oraz Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie odbędą się zawody lekkoatletyczne. Uczestnicy wystartują w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach, m.in. lekkoatletyce, pływaniu, turniejach piłki nożnej, koszykowej i siatkowej.

Oprócz współzawodnictwa na stadionach zaplanowano też konkursy – plastyczny, wokalny i teatralny oraz wiedzy historycznej i geograficznej. Uczestnicy Parafiady będą mogli zwiedzić wyjątkowe muzea oraz historyczne obiekty stolicy.

Jeden z konkursów poświęcony będzie ojcom zjednoczonej Europy, kandydatom na ołtarze, Robertowi Schumanowi i Alcide De Gaspieriemu. Młodzież weźmie też udział w warsztatach „Szkiełko i oko”, które obejmują sztuki op-art. i sztuki iluzji z elementami fizyki optycznej, tworzenia specjalnej biżuterii i pokonywanie labiryntu filozoficznego.

Pomysłodawcą ruchu parafiadowego był pijar, śp. o. Józef Joniec, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Program oparty jest na antycznej triadzie: stadion – teatr – świątynia i obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym. To tygodniowe święto sportu, kultury i wiary jest największą tego typu imprezą w Europie.

Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza powstało w 1992 r. Jedną z głównych aktywności stowarzyszenia jest coroczne organizowanie Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży – po raz pierwszy w 1988 r. – do której wstępem są parafiady regionalne. Stowarzyszenie organizuje także Letnie Obozy Parafiadowe oraz kursy i szkolenia dla kandydatów na wychowawców.

PAP/RIRM

drukuj