fot. PAP/Andrzej Grygiel

Związkowcy z KW organizują masówki

W kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej związkowcy przeprowadzają dziś masówki. Chcą przekazać załodze informacje nt. ubiegłotygodniowych rozmów z zarządem spółki, a także przedstawicielami rządu.

Władze Kompanii Węglowej na początku roku wypowiedziały porozumienie z lipca ubiegłego roku, które gwarantowało pracownikom przejście do nowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej – z zachowaniem przez rok dotychczasowych warunków zatrudnienia.

Wciąż nie ma także porozumienia nt. sposobu i terminu wypłaty tzw. czternastki.

Decyzje w tej sprawie – jak zapewniają przedstawiciele ministerstwa energii – mają zapaść w połowie tygodnia.

Poseł Wojciech Zubowski, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji gospodarki i rozwoju ma nadzieję, że strony jak najszybciej osiągną porozumienie.

Liczę na to, że zarówno pracodawcy, strona rządowa jak i związki zawodowe wypracują wspólne porozumienie, które będzie złotym środkiem, kompromisem; zabezpieczy interesy pracowników i jednocześnie pozwoli na dalsze swobodne, bezpieczne funkcjonowanie spółek górniczych – tłumaczy poseł Wojciech Zubowski.

Polska Grupa Górnicza ma do 1 maja przejąć 11 kopalń Kompanii Węglowej. Trwają rozmowy z inwestorami, którzy dokapitalizują nowy podmiot i staną się jego akcjonariuszami.

Resort energii zapowiedział, że obok podmiotów gospodarczych akcje kupią także inwestorzy finansowi. Nie jest przesądzone,czy akcje obejmie TF Silesia.

RIRM

drukuj