Fot. PAP/Jacek Turczyk

Zmarł David Forden, oficer prowadzący Ryszarda Kuklińskiego

W wieku 88 lat zmarł były pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) David Forden, który w latach 1973-1981 był oficerem łącznikowym pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – podał dziennik „New York Times”.

Forden zmarł we wtorek w Alexandrii w stanie Wirginia. Przyczyną były powikłania związane z chorobą Alzheimera – poinformowała córka zmarłego Sara Gay Forden.

„NYT” przypomina, że Forden pomagał „wysoko postawionemu polskiemu pułkownikowi w dostarczaniu ważnych tajemnic przez osiem lat w czasie ziemnej wojny, w tym ostrzeżenia, które mogły pomóc w zapobieżeniu sowieckiej inwazji na Polskę”.

Mówiący po polsku Forden, pseudonim „Daniel”, od marca 1973 roku „prowadził” Kuklińskiego z centrali agencji w Langley pod Waszyngtonem.

„W latach 1973-1981 nadzorował przepływ tajemnic wojskowych Układu Warszawskiego przekazywanych przez Ryszarda Kuklińskiego, pułkownika sztabu generalnego Wojska Polskiego i oficera łącznikowego z Moskwą” – dodaje „NYT”.

Gazeta przypomina, że płk Kukliński powiadomił Waszyngton, że „Sowieci są gotowi dokonać inwazji na Polskę, tak jak najechali na Czechosłowację w 1968 roku, jeśli Polacy nie zdołają sami powstrzymać narastającego sprzeciwu (przeciwko władzom)” w okresie „Solidarności”.

„Prezydent Jimmy Carter publicznie ostrzegał ich (Sowietów), żeby tego nie robili i wywierał presję dyplomatyczną” – dodał „NYT”.

Dziennik wskazuje, że w grudniu 1981 roku płk Kukliński ostrzegł USA, że „polski rząd wkrótce wprowadzi stan wojenny, by zmiażdżyć oddolny ruch dysydencki >>Solidarność<<. Ostrzeżenie to pozwoliło Waszyngtonowi lepiej ocenić implikacje manewrów wojskowych w Polsce i wokół niej”.

„Dzięki Kuklińskiemu dysponowaliśmy informacją i wglądem w celu poznania różnicy między ćwiczeniami wojskowymi a eskalacją działań wojennych” – napisał w zeszłym roku Forden w liście wysłanym z okazji odsłonięcia w Krakowie pomnika płk Kuklińskiego, który zmarł w 2004 roku.

PAP/RIRM

drukuj