XX Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę

Na Jasnej Górze odbyła się dziś  XX Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa; „W mocy Bożego Ducha”. Pielgrzymkę transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

Na Jasnej Górze na kilka godzin wcześniej odbyła się Msza św. ekspiacyjna za profanację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej [więcej]

– Maryjo, pomóż nam przezwyciężać grozę zła, które tak łatwo poprzez kłamstwo zakorzenia się w sercach Polaków. Niech te działania w prasie, radio, telewizji, szkołach i uniwersytetach, jak również w teatrach, kabaretach i naszych ulicach nie zamykają nam dróg ku prawdziwej polskiej solidarności, a zarazem dróg ku przyszłości budowanej na łasce Twojego Syna, a zarazem Bożego Ducha – modlił się metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo podczas Mszy św. ekspiacyjnej.

Spotkanie młodych na Jasnej Górze rozpoczęło się o godz. 17.00. Zgromadzonych pobłogosławił ks. bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

Następnie pielgrzymi wysłuchali występu zespołu niemaGOtu.

Kolejnym punktem wydarzenia był koncert zespołu MUODE KOTY.

O godz. 19.30 rozpoczęło się nabożeństwo wdzięczności za sakramenty.

Po zakończeniu nabożeństwa rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczy ks. bp Marek Solarczyk.

Na wstępie Eucharystii słowo do pielgrzymów skierował o. Jan Poteralski OSPPE, podprzeor Jasnej Góry.

– Ukochani Młodzi, przybycie na Jasną Górę, do tego wyjątkowego miejsca, gdzie od 1382 roku jest obecna Maryja w znaku jasnogórskiego obrazu. Na przestrzeni wieków przybywali tutaj ludzie, bo szukali ratunku, pomocy i pocieszenia. Wasza pielgrzymka, młodych, wpisuje się w to piękne pielgrzymowanie narodu polskiego, w to związanie Polaków z tym miejscem, z Maryją, która prowadzi nas do Jezusa, jedynego zbawiciela świata. Przybywacie na Jasną Górę, kiedy przeżywamy w tym roku 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski i tu, na Jasną Górę –
 zaznaczył.  

W homilii ks. bp Marek Solarczyk akcentował, że razem z Maryją rozważamy, jak tajemnica sakramentów, mocy Ducha  Świętego, napełnienia Duchem Świętym realizuje się w nas, jak była wpisana w jej życie.

– Kiedy rozważamy tajemnicę zwiastowania, ten moment, o którym tak pięknie napisał św. Paweł, o tej pełni czasu, gdzie Bóg zsyła swojego Syna przez Maryję – to tam widzimy tę, która jest pełna łaski. Czyż to nie jest potwierdzenie i najkrótsze, a jednocześnie najpełniejsze wyrażenie tajemnicy chrztu? Napełnieni łaską Boga, Pan z Tobą. Oto widzimy Maryję jako tę, która słyszy od anioła: oto poczniesz i porodzisz syna i nadasz mu imię Jezus, Bóg zbawia. Czyż to nie jest cudowne potwierdzenie tajemnicy Eucharystii, wyrażone w obrazie, w mocy macierzyństwa Maryi? – pytał biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Sakrament bierzmowania to jest dar, motyw, który dzisiaj Bóg ofiarowuje nam, ale jednocześnie prowadzi nas do Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej – wskazał przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

– Uświadamia i przypomina, żebyśmy stanęli jak ci słudzy na weselu, razem z  tymi, którzy się weselą, ale przede wszystkim razem z Maryją, matką, która staje dzisiaj również obok nas i pyta: Czy niesiesz łaskę? Czy jesteś gotowy, aby służyć łaską Boga? To jest ta odpowiedź, która będzie nieustannie weryfikowała to, czy rzeczywiście jesteśmy ludźmi prawdziwej wiary i mocy sakramentu chrztu. Bądźmy tymi, którzy staną z gotowością, z otwartością, z zasłuchaniem – tak, niosę łaskę, chcę zasłuchać się w to, co Chrystus do mnie mówi – akcentował kapłan.

Na zakończenie Mszy św. słowo do zgromadzonych skierował o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Zachęcił, aby młodzi ludzie nie bali się zadawać sobie trudnych pytań w celu odnalezienia pełni życia.

– Każdy z nas chce cieszyć się życiem. Każdy z nas szuka pełni życia. Każdy z nas – jak powiedział Jezus Chrystus – chce mieć życie w obfitości. Dlatego aby to życie przeżyć pięknie, nie tylko trzeba zdobywać wykształcenie, starać się o wiedzę. Nie wystarczy także zdobywać umiejętności, sprawności, ale trzeba także dbać o to, aby odnajdywać w sobie obecność Boga, który nadaje kierunek i sens całemu naszemu życiu, naszej wiedzy, naszym umiejętnościom. Dlatego chciałbym was, kochani młodzi przyjaciele, zachęcić bardzo gorąco do tego, abyście się nie bali trudnych pytań, abyście zadawali sobie pytania: skąd pochodzę, jaki jest cel mojego życia, dokąd zmierzam – powiedział.

Po zakończeniu Eucharystii pielgrzymi odmówili Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Założyciel toruńskiej rozgłośni zwrócił uwagę na współczesne zagrożenia dla społeczeństwa, w tym ideologię gender.

– To poniewieranie kapłanów (…). Dziękujemy za kapłanów i kochajcie kapłanów. Jak chcieli zniszczyć Kościół, jak chcieli zniszczyć wiarę, chociażby w XX wieku, to uderzali w kapłanów. Tak robił Hitler, tak robił Lenin i Stalin. A teraz idzie na nas marksizm. Zobaczcie sobie wszyscy ten film, który został wyświetlony wczoraj i dzisiaj. Znajdźcie w internecie ten film, pokazujący tę nową rewolucję. To nie jest żaden żart. Musicie być mocni, musicie się przygotować na to. Wy, młodzi – od was zależy przyszłość Polski, przyszłość Kościoła – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Następnie słowo na zakończenie skierował ks. bp Marek Solarczyk.

– Dwa miesiące temu 25 marca Ojciec Święty Franciszek w Sanktuarium Matki Bożej w Loretto podpisał adhortację po synodzie młodych „Christus vivit”. Dwa miesiące, dwa miesiące od uroczystości Zwiastowania, dwa miesiące tych darów i tajemnic, które sprawiają, że od poczęcia w życiu kobiety po dwóch miesiącach dziecko ma już ukształtowane wszystkie organy, tylko po to, aby się dalej rozwijało, aby osiągnęły swoja pełnię i aby według zamysłu Boga żyło i chwaliło dar miłości Boga. Przywołuje to, bo to jest wielki dar i wielka misja, jaką Bóg nam zawierza, jaką Maryja chroni. Otrzymaliśmy te dary. Niech one się rozwijają, niech osiągną tę pełnię, która sprawi że nasze życie będzie na chwałę Bogu, że Ci którzy potrzebują większego wsparcia, aby te dary Boga odczytać, odbudować, uzdrowić, umocnić, otrzymają te dary. Idziemy w imię Boga! Niech On nam błogosławi! – powiedział  biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej.

XX Pielgrzymkę Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Wydarzenie transmitowały TV Trwam i Radia Maryja.

RIRM