XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

Kościół w Polsce po raz XIX obchodzi dziś Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Konferencja Episkopatu Polski apeluje o modlitwę oraz składanie ofiar do puszek.

Dziś szczególnie modlimy się za Kościół na Wschodzie. Potrzebne jest wsparcie duchowe, ale także materialne. Kościół na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, a także państwach Azji Środowej wciąż boryka się z wieloma trudnościami.

Zebrane dziś pieniądze zostaną przekazane na pomoc dla kapłanów, sióstr zakonnych, budowę i renowację kościołów oraz wolontariat. Jednak to tylko niektóre z potrzeb Kościoła na Wschodzie, które udaje się zaspokoić dzięki wsparciu ofiarodawców.

Zbiórka organizowana jest przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

– Rozpoczęło się szkolenie do drugiego naboru na wolontariat syberyjski. Mam nadzieję, że znowu po rocznej formacji wolontariusze wyruszą za wschodnią granicę. Chciałbym też powiedzieć o inicjatywnie, która przeszła nasze oczekiwania – odbyła się zbiórka strojów pierwszokomunijnych i rzeczywiście tych strojów napłynęło do nas bardzo dużo, ciągle jeszcze napływają. Najciekawsze jest to, że te stroje otrzymały już drugie życie i w większości są już za wschodnia granicą – wskazał ks. Leszek Kryża, szef Zespołu.

W bieżącym roku dzięki hojności wiernych, na cele wsparcia Kościoła na Wschodzie udało się zebrać prawie 2,5 mln zł. Pozwoliło to na realizację ponad 300 inicjatyw.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj