Wieczorem poznamy wyniki ogólnopolskiego referendum

Dziś o godzinie 18.00 poznamy wyniki zakończonego, ogólnopolskiego referendum. Polacy odpowiadali w nim na pytania dotyczące: wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, sposobu finansowania partii politycznych oraz rozstrzygania wątpliwości podatkowych na rzecz obywateli.

Swój głos można było oddać w ponad 27 tys. lokali wyborczych. Zagranicą utworzono 189 obwodów głosowania. Jednak eksperci są zgodni – frekwencja będzie rekordowo niska.

Frekwencja nie wyniosła 50 proc. i na pewno nie wyniosła 15 proc. Ile dokładnie, PKW nie chce podać, widocznie na tyle żenujące, że system chce wymyślić, jak wytłumaczyć taką klęskę – mówi Grzegorz Piątkowski.

Dr hab. Przemysław Czarek jest zdania, że do tak niskiej frekwencji przyczyniły się, m. in. pytania oraz sposób w jaki zostały one ułożone.

Pytania sformułowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego są bezprzedmiotowe. Tak można określić pytanie nr. 2, niekonkretne nr. 3, no i pierwsze pytanie, które budziło wątpliwości zgodności z konstytucją – twierdzi Przemysław Czarek.

Eksperci nie mają cienia wątpliwości, że wczorajsze referendum, to szopka wyborcza byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który chciał wyborców Pawła Kukiza „przeciągnąć” na swoją stronę. Komorowski przegrał wybory, a co za tym idzie – przegrała kampania, na którą z pieniędzy podatników poszły niemałe pieniądze.

Te 100 mln lekką ręką wydane przez PO de facto na kampanię prezydencką zostały wyciągnięte z kieszeni. Jak widzimy obywatele jasno powiedzieli, co sądzą o takim modelu uprawiania polityki – mówi Grzegorz Piątkowski.

Warto przypomnieć, że Platforma Obywatelska do spółki z Polskim Stronnictwem Ludowym odrzuciły inne referendum, które mogłoby odbyć się wraz z wyborami parlamentarnymi. Prezydent Andrzej Duda chciał zapytać Polaków o sposób finansowania lasów państwowych, obowiązek szkolny sześciolatków oraz reformę emerytalną.


TV Trwam News/RIRM

drukuj