fot. twitter.com

Warszawa: dziś na Stadionie Narodowym debata „Wspólnie o konstytucji”

Na warszawskim Stadionie Narodowym odbędzie się dziś debata pt. „Wspólnie o konstytucji”. Spotkanie będzie podsumowaniem debat regionalnych ws. referendum o kształcie nowej ustawy zasadniczej.

Cztery panele dyskusyjne dzisiejszej konwencji poświęcone będą młodzieży, polskiej wsi i rolnictwu, gospodarce, a także samorządom. Planowane jest również wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Niewykluczone, że poinformuje on o wstępnych propozycjach pytań referendalnych.

Politolog dr Krzysztof Mazur podkreśla, że konwencja konstytucyjna jest kolejnym elementem prezydenckiej walki o społeczne zainteresowanie inicjatywą referendalną.

– Można powiedzieć, że wszyscy stoją do tej inicjatywy tyłem, że tak naprawdę nikt specjalnie nie przywiązuje do tego dużej wagi. Te spotkania, które były w Pałacu Prezydenckim i w terenie, niespecjalnie spotykały się z dużym odzewem społecznym. Ta konwencja jest więc zapowiadana jako pokazanie powagi tej inicjatywy, ale można – po dotychczasowych działaniach prezydenta – oczekiwać raczej tego, że to nie będzie wydarzenie o takiej randze, jakiej prezydent by się spodziewał. Referendum nie skupia się już dzisiaj na tych najbardziej kluczowych problemach państwa – bo dla mnie takim problemem powinno być np. uregulowanie kwestii władzy wykonawczej – tylko na tych sprawach, które są nośne społecznie, czyli np. jakiegoś zapisu, który będzie gwarantował jakąś politykę związaną ze sprawami światopoglądowymi czy z ochronami społecznymi, socjalnymi, jak np. 500 plus – wskazuje dr Krzysztof Mazur.

Przeprowadzenie referendum o kształcie nowej konstytucji prezydent Andrzej Duda zapowiedział w maju ubiegłego roku. Ma się ono odbyć tej jesieni.

Wczoraj o kwestii plebiscytu najwyższy przedstawiciel państwa rozmawiał z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. [czytaj więcej]

Tv Trwam News/RIRM

drukuj