Warszawa: 20 maja wernisaż wystawy „Kobiety z pastorałami”

Wystawa pokazuje odrestaurowane zabytkowe portrety ksień Panien Benedyktynek Ormiańskich ze Lwowa ze zbiorów Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Można ją obejrzeć do 20 czerwca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

„Fundacja otrzymała w darze od spadkobierczyń lwowskich benedyktynek – sióstr benedyktynek z Wołowa, 11 obrazów ksień z XVIII i XIX w” – czytamy w komunikacie przekazanym przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

„Portrety ksień benedyktynek ormiańskich są nieocenioną pamiątką tamtych lat, ale również wspaniałą kolekcją portretów lwowskiej szkoły z okresu XVIII do XX wieku” – zaznaczono w komunikacie.

Wernisaż rozpocznie się 20 maja o godz. 14.00 w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela. W programie m.in. wykład dra hab. Andrzeja Zięby z Uniwersytetu Jagiellońskiego „Benedyktynki ormiańskie, dzieje klasztoru, dzieje klasztornej galerii portretów”.

Główny konserwator Muzeum Collegium Maius w Krakowie Jolanta Pollesch opowie o konserwacji wystawionych portretów.

Obrazy po 1945 r. zostały przewiezione do Polski i ponad 70 lat zwinięte w rulon przeleżały na klasztornym strychu.

Z inicjatywy Fundacji, dzięki pozyskanym funduszom, siedem obrazów przeszło gruntowną konserwację, którą przeprowadziła Jolanta Pollesch. Kolejne cztery dzieła z kolekcji są poddawane badaniom i czekają na konserwację. Na ekspozycji można je będzie na wydrukach obejrzeć ich stan obecny.

Wystawa pokazuje też autentyczny pastorał, którym posługiwały się ostatnie ormiańskie ksienie, wypożyczony dzięki uprzejmości sióstr benedyktynek z Wołowa, i ornat czerwony z I poł. XVII w., który pochodzi prawdopodobnie z zasobów szat liturgicznych katedry ormiańskiej we Lwowie.

Wystawę wzbogacają teksty przybliżające kulturę i dziedzictwo polskich Ormian, w tym historia kielicha z 1648 r. z katedry ormiańskiej, który jest na wyspie Rugia. Ze względu na pandemię nie mógł być wypożyczony na tę wystawę.

Na ekspozycji prezentowane będą również dokumenty i pamiątki po lwowskich benedyktynkach ormiańskich, m.in. modlitewnik, korespondencja ostatniej ksieni, sprawozdania i zeszyt uczennicy szkoły prowadzonej przez siostry.

Przygotowana została także siedmiominutowa prezentacja zdjęć, ukazująca stopień uszkodzeń portretów i efekty przeprowadzonej konserwacji.

Wystawa czynna będzie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 do 20 czerwca, od wtorku do piątku w godz. 12.00-18.00, a w sobotę i w niedzielę w godz.12.00-16.00.

Honorowym patronatem wystawę objął ks. kard. Kazimierz Nycz. W jej otwarciu udział potwierdził biskup pomocniczy warszawski ks. bp dr Michał Janocha.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl