W zimne dni okażmy ciepło naszych serc dla potrzebujących

Ujemne temperatury, brak schronienia, ciepłego posiłku i ciepłej odzieży. W takich warunkach żyją zimą bezdomni. Noclegownie, ogrzewalnie, schroniska i domy dla bezdomnych czasami są dla nich jedyną możliwością schronienia.

Kiedy temperatury spadają poniżej zera policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy socjalni sprawdzają koczowiska, puste budynki i zaułki ulic. Właśnie w takich miejscach najczęściej schronienia szukają bezdomni.

– Wszystkie osoby, które przebywają w tych miejscach są informowane o możliwościach uzyskania pomocy – podkreśla Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Mimo próśb i ponagleń wielu bezdomnych nie chce przenieść się do noclegowni. Dla jednych problemem jest brak możliwości spożywania alkoholu w takich miejscach. Inni cenią sobie niezależność. Jeszcze inni nie chcą przebywać w przepełnionych budynkach.

– I to jest wielki dramat, ponieważ takie odmowy kończą się niejednokrotnie tragicznie. Ponieważ już na pierwszy rzut oka widać, że taka osoba potrzebuje pomocy medycznej – mówi Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Bezdomnym spieszą z pomocą różne placówki samorządowe, stowarzyszenia i fundacje.

– W ofercie dla osób bezdomnych, jeśli chodzi o placówki pomocowe, posiadamy 12 placówek całorocznych plus ogrzewalnie, którą otwieramy w okresie zimowym, czyli w okresie od listopada do połowy kwietnia. To jest 13–ta placówka na 100 miejsc – mówi Tomasz Neumann z MOPS we Wrocławiu.

Jednak aby pomoc była możliwa, potrzebna jest nasza reakcja.

– Tam, gdzie mieszkańcy zauważą, że przebywają bezdomni, że w ocenie mieszkańców należałoby im udzielić jakiejkolwiek pomocy, tam jedziemy i sprawdzamy taki sygnał – wyjaśnia Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej.

W okresie zimowym pomocy potrzebują nie tylko bezdomni. Wsparcie ze strony Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej dociera również do osób ubogich, bezrobotnych, niepełnosprawnych, długotrwale chorych, mających problemy opiekuńczo–wychowawcze. Wszechstronne działania prowadzą pracownicy socjalni – podkreśla Michał Szydłowski, kierownik Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej.

– Pracownicy socjalni zajmują się diagnozowaniem środowisk, rozeznawaniem sytuacji, przeprowadzaniem rodzinnych wywiadów środowiskowych, wnioskowaniem o pomoc finansową, a także świadczeniem pracy socjalnej, czyli poradnictwa, wsparcia, motywowania do podejmowania działań – zaznacza Michał Szydłowski.

W szeroko zakrojoną działalność – zwłaszcza przed świętami – angażuje się Caritas w całej Polsce.

– Do nas trafiają maskotki, zabawki, ale nie tylko. Trafiają też artykuły związane z pomocą najbardziej potrzebującym, najbardziej ubogim, czyli żywność z długim terminem ważności do spożycia: kasze, mąki, konserwy. Z tego przygotowujemy paczki na święta. Tych paczek jest dobrych kilka tysięcy tylko w Archidiecezji Wrocławskiej. Sama zbiórka żywności to jest niemal 20 ton żywności – informuje Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Różnoraką pomoc oferuje również Towarzystwo Pomocy imienia św. Brata Alberta, które 35 lat temu zostało zainicjowane we Wrocławiu, a dzisiaj działa w wielu miejscach w Polsce – zaznacza Aleksander Pindral.

– Towarzystwo rzeczywiście ma największą ofertę pomocową dla osób bezdomnych, bo zaczynając od zespołu streetworkerów, którzy wykonują swoją pracę bezpośrednio na ulicy z osobami bezdomnymi, którzy na ulicy przebywają, nie korzystają z pomocy instytucjonalnej, uruchamiamy w listopadzie i do kwietnia funkcjonuje ogrzewalnia – mówi Aleksander Pindral.

Taka skala wszechstronnego wsparcia napawa optymizmem – zwraca uwagę Bohdan Aniszczyk z zarządu Towarzystwa Pomocy imienia św. Brata Alberta.

– Kiedyś było gorzej, kiedyś w ogóle tych placówek nie było. Jak w 1981 r. powstawało Towarzystwo, a potem w 1983 r. zawiązało się Koło Wrocławskie, to tych schronisk było chyba ze 4 w całej Polsce. Teraz mamy już ich kilkaset – nie kryje radości Bohdan Aniszczyk.

Zima to najtrudniejszy okres dla bezdomnych, dlatego w te zimne dni okażmy ciepło naszych serc dla potrzebujących.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl