fot. PAP/Marcin Obara

W Polsce i zagranicą odbył się X Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

W obliczu rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę tragiczna i bohaterska historia Wyklętych jeszcze mocniej przemawia do współczesnych. Wierzę, że pamięć o nich będzie trwała wiecznie – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników X Biegu Tropem Wilczym. Wydarzenie odbywało się w ponad tysiącu miejscach.

W południe na warszawskim Forcie Bema wystartował bieg na 1963 metry, który symbolizuje datę śmierci ostatniego walczącego Żołnierza Niezłomnego sierżanta Józefa Franczaka ps. Lalek. Biegano również na dystansie 5 i 10 kilometrów. Jak co roku uczestnicy startowali w koszulkach z wizerunkami Żołnierzy Niezłomnych, między innymi kpt. Mariana Markiewicza ps. Maryla, jednego z ostatnich żyjących żołnierzy walczących z okupacją sowiecką na Kresach.

https://twitter.com/ipngovpl/status/1500443467239014403

W liście prezydenta RP odczytanym przed startem biegu przypomniano, że to organizacje pozarządowe i pasjonaci historii odegrali kluczową rolę w budowaniu pamięci o żołnierzach drugiej konspiracji.

„W ciągu ostatnich kilku dekad dzięki olbrzymiej pracy organizacji kombatanckich i społecznych, badaczy, dziennikarzy, artystów i wielu innych środowisk prawda i pamięć zostały przywrócone. Dziś z serca dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, także pokonując co roku symboliczny dystans 1963 metrów” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że przekaz o ich walce i ideach, które reprezentowali w sposób szczególny trafia do najmłodszego pokolenia, które nie pamięta okresu PRL.

W liście zwrócił również uwagę na współczesny kontekst walki toczonej przez Żołnierzy Niezłomnych.

„Przesłanie, które odczytujemy z ich losów umacnia nasze poczucie tożsamości i buduje współczesne postawy patriotyczne” – napisał prezydent. Przypomniał także o walce toczonej przez naród ukraiński. „W obliczu rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę tragiczna i bohaterska historia Wyklętych jeszcze mocniej przemawia do współczesnych. Wierzę, że pamięć o nich będzie trwała wiecznie. Cześć i chwała Bohaterom!” – dodał prezydent Andrzej Duda.

Bieg Tropem Wilczym objęty jest patronatem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie. Historię Niezłomnych przypomniał uczestnikom dyrektor muzeum Jacek Pawłowicz. Stwierdził, że ich celem „była walka o niepodległość do końca, czyli zwycięstwa lub śmierci”. Dodał, że symbolem ich walki są mury więzienia na Rakowieckiej, w których zamordowano około 300 żołnierzy walczących z okupacją sowiecką pod sztandarami różnych organizacji niepodległościowych.

„Byli tacy jak my, pragnęli żyć w wolnej Polsce, bez obcych okupantów. Tak dziś wygląda sytuacja Ukraińców, którzy także chcą być wolnymi ludźmi i żyć normalnie. Pamiętając o bohaterach walczących o wolną Polskę wspieracie tym samym wolną Ukrainę” – powiedział zwracając się do startujących w biegu na 1963 metry.

„X Edycja Biegu Tropem Wilczym skłania do podsumowań. W poprzednich latach nie mogliśmy przebić liczby 400 biegów. W tym roku na całym świecie tropem wilczym biegano w ponad 1000 miejsc. Biegli uczestnicy w różnym wieku, wojsko i misje wojsk sojuszniczych NATO” – powiedziała rzecznik wydarzenia Barbara Konarska z Fundacji Wolność i Demokracja.

Organizatorzy tegorocznych biegów wielokrotnie przypominali o dramatycznej sytuacji na Ukrainie.

„W tym roku biegi poświęcone są pomocy Ukrainie. Głównym celem jest zebranie jak największej ilości środków finansowych, aby wesprzeć najpilniejsze potrzeby” – dodała Barbara Konarska.

 Podkreśliła, że teraz wysiłek Żołnierzy Niezłomnych wydaje się być bardziej namacalny, bo „bardziej rozumiemy ich poświęcenie, walkę z wrogiem podobnym do tego, z którym zmaga się Ukraina, szczególnie, że na biegi przychodzą także Ukraińcy, a wielu twórców Fundacji Wolność i Demokracja pochodzi z Kresów”. Podczas biegów do puszek zbierano datki na pomoc charytatywną dla Ukraińców.

Bieg Tropem Wilczym odbywa się w Polsce po raz dziesiąty. W 2013 r. grupa działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy i wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął zdobywać wielką popularność i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – do Parku Skaryszewskiego. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski. Jest również organizowany przez Polaków mieszkających poza granicami kraju i polskich żołnierzy służących w misjach zagranicznych.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl