W kwietniu powinna wejść w życie ustawa o obrocie ziemi

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i niedzielny gość programu „Wieś to też Polska” na antenie TV Trwam zapowiedział, że do końca kwietnia w życie powinna wejść ustawa o obrocie ziemią.

Minister rolnictwa zwrócił uwagę, że ustawa która wstrzymuje sprzedaż państwowej ziemi przez 5 lat znajduje się programie wyborczym PiS-u. Dodał, że ma ona w pierwszej kolejności zablokować przeniesienie ziemi z tak zwanych słupów na cudzoziemców.

Jeśli słup, powiedzmy w skrócie, kupił 300 czy 200 ha za pieniądze osoby podstawionej to teraz będzie musiał tę ziemię sprzedać rolnikowi indywidualnemu, który będzie osobiście miał to gospodarstwo prowadzić. Tutaj skończy się ten proceder i te co najmniej 200 tys. ha gruntów, o których mówi Komisja Europejska, które zostały przeniesione w ten sposób to będą kłopoty, żeby to przenieść na osoby spoza Polski – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Minister zaznaczył, że pod koniec marca w Sejmie odbędzie się drugie czytanie ustawy i wyraził nadzieję, że  pod koniec kwietnia wejdzie już w życie. Projekt wstrzymuje sprzedaż państwowej ziemi przez 5 lat. Nie będzie to dotyczyło między innymi działek o powierzchni do 2 ha.

Przeciwko zmianom protestuje opozycja. PO zapowiedziała, że jej posłowie ruszą od kwietnia w Polskę, by informować między innymi rolników o negatywnych konsekwencjach wejścia w życie ustawy dotyczącej obrotu ziemią rolną.


RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl