W. Gadowski: Już dziś, na podstawie JUST 447, władze USA mogą zabrać Polsce około 80 mld dolarów

Przypadkowo kwota, której żądają organizacje żydowskie, jest bardzo zbieżna z roszczeniami organizacji roszczących sobie prawo do reprezentowania ofiar Holocaustu. Już dziś, na podstawie JUST 447, władze Stanów Zjednoczonych mogą zamrozić i zabrać Polsce około 80 mld dolarów – powiedział w „Komentarzu Tygodnia” dziennikarz i publicysta Witold Gadowski.

Uchwalona przez Stany Zjednoczone ustawa 447 otwiera diasporze żydowskiej możliwość skierowania w stronę Polski roszczeń o odszkodowania w związku z Holocaustem. Kwota, której żądają Żydzi to około 80 mld dolarów. To niemal tyle samo, ile oszczędności w różnych krajach – zazwyczaj zależnych od USA – posiada Polska.

– Od wielu lat istnieje coś takiego jak polska rezerwa walutowa zawiadywana przez Narodowy Bank Polski. 40 mld dolarów z tego funduszu zainwestowanych jest w amerykańskie papiery skarbowe. Od 20 lat to Polska kredytuje Stany Zjednoczone, nie odwrotnie. Do tego dochodzi kwota tzw. ekspozycji dolarowej rozmieszczona na różnych kontach w różnych krajach podatnych na wpływy USA. To daje nam już 80 mld dolarów. 11 mld dolarów mamy w złocie w banku Anglii. W sumie mamy ok. 112 mld tzw. rezerwy. Jest to niemal dwa razy więcej niż zaleca Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Po co utrzymujemy tak wysoką rezerwę walutową zamiast przeznaczyć te pieniądze na rozwój gospodarczy, reformę służby zdrowia czy ubezpieczeń społecznych? – zapytał.

– Przypadkowo ta kwota jest bardzo zbieżna z roszczeniami organizacji roszczących sobie prawo do reprezentowania ofiar Holocaustu. Już dziś, na podstawie JUST 447, władze Stanów Zjednoczonych mogą zamrozić i zabrać Polsce około 80 mld dolarów. Wystarczy, że senat USA uchwali to, że Polacy stali po stronie morderców podczas Holocaustu – wyjaśnił Witold Gadowski.

Publicysta odniósł się także do ostatnich wydarzeń w Strefie Gazy, gdzie Izraelczycy zabili ok. 50 Palestyńczyków.

– Snajperzy zastrzelili z zimną krwią ponad 50 Palestyńczyków. Strzelać do ludzi jak do kaczek w XXI wieku przed oczami kamer? Symboliczne stało się zdjęcie Palestyńczyka bez nóg na wózku, którego zabili izraelscy snajperzy. To pokazuje, jak świat zaczyna chorować. Turcy wyrzucili przedstawiciela dyplomatycznego Izraela zaraz po masakrze w Gazie. Co na to ONZ? Nic. Stany Zjednoczone odrzuciły rezolucję potępiającą egzekucję dokonaną w Gazie – powiedział.

W związku z decyzjami Donalda Trumpa, m.in. w sprawie zerwania porozumienia z Iranem, w górę szybują ceny ropy.

– Donald Trump czyni bardzo niebezpieczne ruchy. Zerwanie układu z Iranem sprawiło, że ceny ropy poszybowały w górę. Niedługo dobiją do 6 zł, bo Stany Zjednoczone wycięły z rynku cały wolumen ropy irańskiej. To działania napędzające pieniądz do kieszeni przedsiębiorców i Donald Trump czyni je w tym celu. Jak to urządza świat? Wielka polityka staje się coraz bardziej brudna, bo staje się funkcją coraz mniejszej grupy osób, która posiada pieniądze – wskazał Witold Gadowski.

Publicysta podkreślił, że jest przeciwny obniżeniu zarobków samorządowców oraz posłów i senatorów.

– Toczy się dyskusja na temat obniżenia zarobków dla posłów i senatorów. Jakieś badania opinii publicznej pokazują, że większość Polaków popiera te rozwiązania. Warszawa ma budżet 16 mld zł. Prezydent ma zarabiać 10 tys. zł. Za 10 tys. zł nie będzie mu się opłacało pracować rzetelnie i za 10 tys. proponuje się ogromną korupcję. Zastanówmy się, czy naprawdę chcemy, żeby ludzie, którzy zawiadują miliardami zarabiali dobre – z punktu widzenia nas – pensje, ale przecież nieadekwatne do zarobków w biznesie – zaznaczył.

Odniósł się także do ostatnich aresztowań b. komendanta policji, b. ministra sportu w rządzie PO-PSL oraz świadka koronnego w procesie mafii pruszkowskiej Jarosława S. ps. „Masa”.

– Zatrzymano pana M., niedawno komendanta policji, za przestępstwa urzędnicze. Zatrzymano pana B., byłego ministra sportu w rządzie PO, pod zarzutem fałszowania oświadczeń majątkowych. To ten sam pan, który nasączony alkoholem leżał na ulicy Warszawy w biały dzień. No i wreszcie najsłynniejsze zatrzymanie, bo zatrzymanie najsłynniejszego świadka koronnego, czyli Jarosława S., pseudonim „Masa”. Został zatrzymany pod zarzutem uprawiania korupcji oraz powoływania się na wpływy. Świadek koronny w procesie mafii pruszkowskiej popełnia przestępstwa w okresie, w którym jest objęty programem ochrony świadka koronnego, czyli jest chroniony przez specjalne jednostki policji. Oni nie zauważyli, że on korumpuje i powołuje się na wpływy? – zaakcentował.

Witold Gadowski wskazał również, że przeciągający się w Sejmie protest opiekunów osób niepełnosprawnych zaczyna wychodzić poza ramy troski o swoich podopiecznych.

– To już blisko 30 dni tego protestu. Nie wiem, o co chodzi w tym konflikcie. Czy trwa on o dobro tych ludzi, czy o politykę, bo te panie zaczęły ostatnio krzyczeć, żeby nie głosować na PiS. Pani Hartwich to chyba szykuje się do kariery politycznej. Ja wszystkim państwu, którzy krzyczą o tym 500 zł na rękę, zadedykowałbym taki cytat: „Pieniądze są dobrym sługą, ale straszliwym władcą”. Popatrzcie więc na swoich podopiecznych, czy chcecie załatwić coś ich kosztem – podsumował.

RIRM

drukuj