fot. PAP/Zofia Bichniewicz

W Bratysławie odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki

Format Bukareszteńskiej Dziewiątki okazał się absolutnie kluczowy także jako instrument pewnego rodzaju nacisku na innych sojuszników; prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem w kontekście naszych priorytetów – powiedział dziś Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

W Bratysławie odbędzie się dziś szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, w którym weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin Przydacz, podczas briefingu prasowego przez wylotem podkreślił, że rok 2022 i wydarzenia związane z atakiem Rosji na Ukrainę pokazały, że format B9, którego jednym z inicjatorów był prezydent Andrzej Duda, „jest absolutnie kluczowy także jako instrument pewnego rodzaju nacisku na innych naszych sojuszników”.

„Za kilka tygodni szczyt NATO w Wilnie, na którym będą zapadać ważne z perspektywy Polski i regionu decyzje. Chodzi o to, aby prezydenci formatu bukaresztańskiego dzisiaj w Bratysławie wspólnym językiem przemówili także w kontekście naszych priorytetów” – zaznaczył.

Marcin Przydacz podkreślił, że ważne jest, aby NATO kontynuowało politykę obrony i odstraszania Rosji. Dodał, iż jednocześnie – poprzez zaangażowanie poszczególnych krajów – powinno ono wspierać dalej w wysiłkach walcząca Ukrainę oraz adaptować Sojusz do aktualnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem.

„Dla Polski ważna jest obecność sojusznicza, ważni są sojusznicy tutaj na miejscu w sensie osobowym i także sprzętowym. O to będziemy zabiegać, aby ta obecność w regionie nie tylko była utrzymana, ale i aby się poszerzała” – zaakcentował polityk.

Szef BPM dodał, że prezydent Andrzej Duda spotka się również w kuluarach m.in. z prezydentem Czech oraz prezydentem Litwy. Planowane jest również uczestnictwo prezydenta w spotkaniu z polskim biznesem działającym na Słowacji.

Pod koniec maja w Warszawie spotkali się prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa państw B9, aby omówić stanowisko wschodniej flanki NATO przed szczytem NATO w Wilnie oraz przygotowania do szczytu B9 w Bratysławie. Prezydenccy doradcy, którzy przybyli do Warszawy na zaproszenie szefa BBN, Jacka Siewiery, omawiali także kwestie politycznego wsparcia dla starań Ukrainy o członkostwo w NATO.

Bukareszteńska Dziewiątka to zainicjowany przez Polskę i Rumunię format współpracy krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Celem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności i współpracy przez państwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz prezentacja wspólnego stanowiska państw tego regionu na forum NATO.

PAP

drukuj