fot. Tomasz Strąg

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Obchodzimy dziś uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Uroczystość kończy Oktawę Narodzenia Pańskiego.

Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie tłumaczy, że po przeżywaniu wielkiej tajemnicy Narodzenia, Chrystusa, Bóg stawia przed nami Maryję. Jest ona wiarygodnym znakiem, że Bóg przyszedł na świat – dodał.

Maryja jest tym świadkiem wielkiej tajemnicy, naszej polskiej duchowości. Wszystkie rocznice jakie przeżywamy Gietrzwałd, Częstochowa pokazują, że my Polacy szczególnie jesteśmy wrażliwi na tą obecność Maryi w historii zbawienia. Można powiedzieć, że ta historia zbawienia mocno poprzez Maryję wpisuje się w historię naszego polskiego narodu. Dlatego, ten pierwszy dzień roku – Świętej Bożej Rodzicielki – ma nam wszystkim dodać otuchy i odwagi. Idziemy w nieznane, bo nikt z nas nie wie, co będzie w roku 2018, jaka będzie Polska, jaki będzie świat, ale idziemy z wielką ufnością, że jest z nami Maryja. Tak jak była w Częstochowie Królowa Polski, jak objawiała się dzieciom w Gietrzwałdzie. Jest obecna w tylu miejscach naszej Ojczyzny – akcentuje ks. prof. Jan Machniak.

W Kościele pierwszy stycznia obchodzony jest jako Światowy Dzień Pokoju. Z tej okazji papież kieruje do nas swoje orędzie. O 10.00 Ojciec św. Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. w Bazylice św. Piotra, a w południe modlitwie Anioł Pański na Placu Świętego Piotra.

RIRM

drukuj