Ukryta amnestia. PO skraca o 5 lat okres przedawnienia

Platforma Obywatelska skraca okres przedawnienia o 5 lat. To ukłon w stronę groźnych przestępców – alarmuje Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Wyjaśnił na konferencji prasowej, że amnestia dla sprawców najcięższych przestępstw wejdzie w życie jutro przy okazji zmian w kodeksie postępowania karnego.

Wskutek tego wiele spraw zamiast trafić przed sąd zostanie umorzonych, a sprawcy przestępstw, w tym aferalnych, pozostaną bezkarni – dodał Zbigniew Ziobro. Pytał retorycznie, czy to jest działanie na rzecz większości Polaków, praworządności i poprawy poczucia bezpieczeństwa.

– O co chodzi rządowi Platformy Obywatelskiej? Czy o to, żeby spłacić dług wobec tych, którzy zawsze na nich głosują? Jeśli popatrzycie państwo na wyniki Platformy Obywatelskiej w więzieniach w Polsce, to one zawsze biją na łeb na szyję wyniki innych partii. Tam jest twardy elektorat, nie do ruszenia. Być może chcieli spłacić tym jakieś dług polityczne, ale myślę, że nie tylko o to chodzi – albo nie przede wszystkim o to chodzi. Chodzi zapewne o jakieś grube sprawy – te, które są w biegu i które mogą się pojawić. Oni chcą po prostu wprowadzić nóż i poprzez sztuczne zabiegi prawne doprowadzić te sprawy do przedawnienia, bo wiedzą co mają na sumieniu i wiedzą, jaka niezliczona ilość afer była w okresie ich rządów. Chcą, żeby te przestępstwa można było krócej ścigać – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Okres przedawnienia został wydłużony w 2005 r. Od jutra z kodeksu karnego zostanie usunięty 10-letni okres przedłużający przedawnienie karalności, a w jego miejsce pozostawiony zostanie 5-letni okres – niezależnie od wagi przestępstwa.


Konferencja prasowa – Ukryta amnestia jutro wchodzi w życie – PO o 5 lat skróciło okres przedawnienia.
Zjednoczona Prawica – Biuro Klubu, Zbigniew Ziobro, Patryk Jaki (ZP)


Pobierz

Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl